Служебният министър на правосъдието Крум Зарков поиска от Конституционния съд да сложи граници на допустимите правомощия на главния прокурор заради увеличаващите се случаи, в които държавното обвинение "копира" функциите на всевъзможни контролни институции.
Още по времето на Сотир Цацаров прокуратурата започна да възлага "задачи" на органи на изпълнителната власт - от проверки за качеството на храните в детските кухни, през сигурността на пешеходните пътеки и пътната маркировка, до заведенията, предлагащи наргилета, в близост до училища.
При Иван Гешев тази практика се запази. Тези действия се обосноваваха на правото на Върховната административна прокуратура (ВАП) да извършва "надзор за законност".
С този аргумент обвинението директно си позволяваше да възлага задачи на органи на Министерството на здравеопазването заради Covid-19, на БАБХ - за предполагаема спекула с лекарства в първите седмици на пандемията, на МОСВ - за замърсяването от ТЕЦ-овете или за "не добро състояние на ВиК мрежата в страната", на КЗК - за цените на горивата, на ДНСК - за законността на "хотела - подпорна стена" на плажа Алепу, и много други случаи.
Част от тях са свързани със сериозни данни за законови нарушения, очевидно "проспивани" от регулатори и контролни институции. В други случаи се стигаше до абсурдни ситуации, в които ВАП разпореждаше на Българската агенция за безопасност на храните да провери качеството на продавания сладолед по магазините заради партида, замърсена с бактерии.
"Искането до конституционния съд сме илюстрирали с ред примери от практиката, например разпоредените проверки за притежателите на разрешителни на оръжия без значение дали са за лов, за спорт, за охрана, проверки за пътната настилка, за пътната сигнализация, проверки за изплатените субсидии на политическите партии и други. Все важни въпроси, но за които има ред контролни органи в държавата, чиито преки задължения са свързани именно с цитираните дейности", казва Крум Зарков по повод питането до Конституционния съд.
Той настоява КС да се произнесе "допустимо ли е главният прокурор, осъществявайки надзор за законност на прокурорите, да им възлага проверки на спазване на законността във всички сфери на управление и на всички административни нива".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: