Тайланд започна 2020 г. с нова кауза: постепенна забрана на всички пластмасови опаковки за еднократна употреба. Страната страда от сериозно замърсяване, като през последните години се е превърнала в един от най-големите производители на неразградими боклуци, изхвърляни в световните океани, наред със страни като Китай, Индонезия, Филипините и Виетнам.
Забраната за използване на найлонови торбички в големите търговски обекти в Тайланд влезе в сила още от полунощ на Нова година. Малките магазини ще разполагат с едногодишен гратисен период, по време на който ще трябва да се адаптират към новите екологични правила.
Някои от местните жители не приемат с охота наложената промяна в навиците им за пазаруване, като твърдят, че ще продължават да купуват стоки само от обекти, в които торбичките са безплатни.
Други тайландци обаче подхождат творчески към решаването на въпроса с преноса на продуктите си към дома. В социалните мрежи се появиха десетки снимки на мъже и жени, които носят хранителните си стоки в куфари, чували, тенджери, рибарски мрежи, глинени делви, кофи, плетени кошове, колички за строителни материали и други "заместители".
When Thailand began to reduce plastic bags in the country.😂 #งดใช้ถุงพลาสติก
— อโลน. (@Rowoonny_) January 3, 2020
Idea: Use cloth bags.
Fact: pic.twitter.com/Evc9Yur4rn
Кампанията за ограничаване на пластмасовите отпадъци беше форсирана от правителството след общественото недоволство, провокирано от кризата със замърсяването. Множество случаи на животни, загинали заради поглъщане на неразградими боклуци, бяха регистрирани през последната година в страната.
"Тайланд беше на шесто място сред държавите, които изхвърлят отпадъци в морето. През последните пет месеца успяхме да слезем до 10-то място благодарение на съдействието на тайландския народ", казва министърът на природните ресурси и околната среда Варавут Силпа-Арка.
Инициативата на правителството за повишаване на вниманието към проблема включва и информационна кампания с ТВ-клипове, в които кадрите с найлоновите торбички са пикселизирани по подобие на голи изображения или сцени на престъпления. По същия начин се цензурират и кадрите с цигари и алкохолни напитки.
Големите търговски центрове и супермаркети вече предупреждават клиентите си, че нямат право да продават найлонови торбички за събиране на покупките. Вместо това хората имат възможност да закупят текстилна чанта за многократна употреба. Общо 75 частни компании са се включили в подкрепа на кампанията за ограничаване на пластмасата.
ใดๆล้วนพีค😂 pic.twitter.com/4F7ETn8NV0
— พยว ดีต่อใจ 🌈 (@Rizzoli_IslesTH) January 3, 2020
Пълноценният ефект от мярката ще може да се види едва след една година, когато ще изтече преходният период за малките магазини за хранителни стоки и пазарите, които все още разчитат изцяло на този тип опаковки при продажбите.
Промяната в начина на мислене за екологията в Тайланд се случва бавно, но природозащитните организации предупреждават, че културата на "еднократната употреба" трябва да се ограничи колкото се може по-скоро.
Прочетете още:
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: