Квота от 50% музика на български език и от български автори беше приета на първо четене от депутатите в парламентарната комисия по култура и медии. БНР и БНТ подкрепят законопроекта на "Възраждане".
Оставят неясни два въпроса: как ще се установява българският произход на изпълнителите и как ще се постъпва с българските музиканти, които пеят на друг език, респективно как точно ще се изчислява бройката песни на български език.
Най-малко 10 процента от произведенията трябва да са "нови", а именно да не са излъчвани по националните обществени доставчици на радиоуслуги преди повече от 5 години, което автоматично изключва хората и ръчениците или произведенията на Панчо Владигеров.
От 12 гласували членове на комисията 10 бяха "за", "против" нямаше, а двама народни представители се въздържаха.
Депутатите от БСП и ДПС бойкотираха заседанието на комисията, но това не попречи на кворум. Предстои гласуване и в пленарната зала.
Вносител на законопроекта е шахматистката от "Възраждане" Цвета Галунова, избрана от Велико Търново. По думите ѝ в БНТ трябва да има квота от 50% музика на български език, а в БНР квотата от 6 сутринта до 8 вечерта ще е 60% и 50% през останалата част от денонощието.
Според предложените промени най-малко 50% от общото годишно време, предназначено за излъчване на музикални произведения за всички програми на БНТ, трябва да бъде за "музика на български език, създадена от български автори".
От БНТ нямат възражения, стана ясно от изпълнителния продуцент на БНТ Даниел Спасов, но в радиото имало известни притесненията дали музикалните редактори ще успяват да постигнат квотата и дали това няма да засегне качеството на музикалната програма, споделил генералният директор на националното радио Милен Митев.
Ако законопроектът бъде приет квотата от 50% българска музика в БНТ и БНР ще влезе в сила от 1 януари 2023 г.
Комисията за защита на конкуренцията е дала негативно становище за предложените промени.
Според Васил Гюров от "Музикаутор" обаче в ЕС квотата обикновено засяга и частните медии. "Тази практика се налага през последните 5 години и е рефлекс, който защитава местното творчество", смята Гюров. Влизането в сила на тази задължителна квота гарантира преразпределянето на парите от авторски права към българските изпълнители. Не е ясно обаче как ще се отрази на рейтингите на медиите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: