Kардиналите търсят три основни качества, когато избират папа:
- мисионер, някой, който може да представи вярата по положителен начин;
- държавник, някой, който може да застане на глобалната сцена заедно с Доналд Тръмп, Владимир Путин и Си Дзинпин и да се справи със ситуацията;
- управник, който може да поеме контрола върху Ватикана и да накара нещата да функционират гладко, включително да се справи с финансовата криза.
Има убедителни аргументи, че Лъв XIV покрива всички тези критерии, пише един от най-добрите познавачи на Ватикана - Джон Алън - в статия за католическия сайт Crux.
Голяма част от кариерата на досегашния кардинал Робърт Франсис Превост - днес вече папа, преминава в Перу като мисионер, а в останалото време е посветен на образованието и семинарията, което му дава разбиране за това какво е нужно, за да се поддържа огънят на вярата.
Неговият глобален опит би бил актив в изправянето пред предизвикателствата на държавното управление, а неговата естествена резервираност и балансирана личност могат да бъдат полезни за дипломацията. Същевременно успешното заемане на лидерски позиции доказват способността му да управлява.
В продължение на две години - от 2023-та насам, Лъв XIV е начело на изключително мощната Ватиканска дикатерия за епископи при папа Франциск, като именно той отговаря за консултирането на папата при избора на нови епископи по целия свят. Това е и чудесен начин да печелиш приятели в католическата йерархия.
Роденият в Чикаго Робърт Франциск Превост е смятан за реформатор, последовател на принципите на папа Франциск.
Бившият кардинал се премества в Перу като мисионер през 1985 г., където работи в различни местни общности, преди да бъде назначен за архиепископ там. Известен е с работата си с маргинализирани групи. След кратко завръщане в САЩ, той се отново отива в Перу през 1988 г. в град Трухильо на северното крайбрежие, където обучава млади мъже за свещеници и преподава канонично право. Назначен е за архиепископ там в края на 2014 г. по предложение на папа Франциск. Той служи на тази длъжност близо десетилетие.
През това време Превост получава перуанско гражданство, научава испански език и често е наричал Перу „mi segunda patria“ или "моята втора родина". Издигнат е в кардиналски сан през 2023 година.
Подобно на папа Франциск преди да се възкачи начело на Католическата църква, папа Лъв XIV е известен по време на мандата си като епископ в Перу с това, че е прекарвал време сред най-бедните, уязвими и маргинализирани обществени групи и региони.
Той подкрепя различни благотворителни организации, като създаване на социални кухни и грижи за деца за семейства в затруднено положение, застъпва се за по-добри жилищни условия в северното крайбрежие на Перу, което е предразположено към наводнения.
В миналото е имало твърдения, че докато е бил епископ в Перу, е опитал да потули случаи на сексуално насилие от местен свещеник спрямо три перуански жени. Свидетелства обаче има и в обратната посока - че епископът е защитавал пострадалите, а от местната епархия отричат обвиненията за прикриване, като твърдят, че случаят е бил отнесен до Ватикана.
Превост е първият папа от Северна Америка и роден в САЩ, а президентът Доналд Тръмп определи това като „голяма чест“ за страната.
Той обаче не представлява класическите стереотипи на американското поведение. Италианският вестник La Repubblica и националната телевизионна мрежа RAI наскоро написаха, че той е "il meno americano tra gli american" - или „най-малко американец от американците.“
Дълги години се смяташе, че изборът на американски папа е немислим. Идеята за "суперсила" начело на Католическата църква беше геополитически проблем, защото много хора щяха да се запитат дали решенията не се взимат в ЦРУ, а не в Рим.
Изборът на Превост за папа обаче опроверга това. Америка вече не е единствената суперсила, а в Колегията на кардиналите географията вече няма значение. Те се интересуват не от паспорта, а от духовния и личен профил на кандидата", пише още Алън в Crux.
Основно изборът на Лъв XIV може да се разглежда като глас за продължение на много от основните елементи на папската програма на Франциск, но не непременно в стила на покойния папа, тъй като Лъв XIV е по-прагматичен, предпазлив и дискретен.
Изборът на Превост за папа удовлетворява много от това, което кардиналите традиционно търсят, и дори липсата на категорична позиция по някои спорни въпроси може да се окаже по-скоро актив, отколкото пасив.
Според британската BBC преди да бъде избран за папа, Робърт Превост все пак изглежда от време на време е оспорвал възгледите на администрацията на американския президент Тръмп.
През февруари акаунт в "Х" под неговото име е споделил публикация, която подчертава „погрешното“ тълкуване на християнската доктрина от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Седмица по-късно от същия акаунт е споделена и статия, публикувана от The Jesuit Review, в която се коментира, че католиците „не могат да подкрепят реторика, която демонизира имигрантите като опасно престъпници, само защото са преминали границата в търсене на по-добър живот за себе си и семействата си“. Към момента няма официално потвърждение, че акаунтът, създаден през 2011 г., принадлежи на новия папа.
Не на последно място - папа Лъв XIV ще трябва да сложи в ред финансите на Ватикана. Светият престол не събира данъци и не издава облигации. Най-голямата част от приходите на Ватикана идват от недвижимо имущество, училища и болници. На второ място са даренията, а около 5% от годишния бюджет се запълва от приходите на Банката на Ватикана и от туристически такси.
Последните данни за финансовото състояние показват оперативен дефицит в размер на 83 милиона евро през 2024 г., което е сериозно увеличение спрямо нивото му от 2022 г. - 33 млн. евро. Има значителен недостиг и в пенсионния фонд на Ватикана, който папа Франциск опитваше да преструктурира с помощта на кардинал Кевин Фарел.
Папа Лъв се смята за съмишленик на Франциск и по-скоро ще продължи реформаторския му план - включително във финансите на Църквата.
За първи път американец е начело на Католическата църква. Конклавът избра папа Лъв XIV
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: