Конфликтът между ЕС и AstraZeneca заради недостига на обещаните ваксини достигна нов етап, след като италианският вестник La Stampa обяви, че 29 милиона дози от препарата стоят на склад в завод край Рим.
Медията твърди, че голямото количество ваксини се e подготвяло за износ към Великобритания, преди да бъде открито от италиански инспектори. BBC цитира свой източник от британското правителство, според когото страната не е очаквала подобна доставка.
Складът е към завод на Catalent - подизпълнител на AstraZeneca, в който се пълнят флаконите с ваксини срещу Covid-19 - в Анани, на 70 км от Рим. Проверката в обекта е направена след сигнал на Европейската комисия. Част от дозите са произведени в завод на друг подизпълнител на AZ - Halix в Нидерландия, който има производствена мощност от около 5 млн. дози на месец, според La Stampa.
Италианското правителство потвърждава за наличието на дозите и казва, че те са били предназначени за превоз към Белгия. AstraZeneca твърди, че 16 милиона от тези дози е трябвало да преминат качествен контрол, преди да се разпределят между държавите членки на ЕС, а останалите 13 милиона дози са щели да се доставят по цял свят за държавите от схемата за помощ Covax.
Според La Stampa ЕК не е предупредена от AstraZeneca за наличието на тези партиди.
Брюксел иска да провери дали твърденията за невъзможност на AstraZeneca да обезпечи обещаните доставки за ЕС поради производствени проблеми са достоверни, или компанията изнася ваксини, произведени в ЕС, за трети страни - например Великобритания.
AstraZeneca съкрати още повече доставките за ЕС до края на март
AstraZeneca вече предупреди, че няма да може да достави повече от 30 млн. дози от ваксините за страните от съюза в първото тримесечие на 2021 г., което е сериозно неизпълнение на предварителните прогнози. При това - представлява малко повече от откритите партиди в склада на Catalent.
Преди няколко седмици Италия блокира износа на 250 000 дози от завода в Анани, които трябваше да стигнат до Австралия. До момента няма информация дали междувременно AZ са внасяли други искания за експорт на ваксини за трети страни.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: