На 27 май SpaceX ще направи една от най-важните крачки в своята 18-годишна история.

Компанията на Елън Мъск продължава да мечтае за пручването на на Марс от живи хора, и за изграждането на космически туризъм към Луната, но за да се приближи към изпълнението на грандиозните си цели, първо трябва да докаже, че може безопасно да придвижва хора през ниската околоземна орбита.

Администрацията на Доналад Тръмп смята, че пилоторан полет до Марс ще се осъществи през 30-те години на 21-ви век.

В края на този месец за пръв път екипаж ще полети с ракета на SpaceX - астронавтите Боб Бенкин и Дъг Хърли ще се качат на Crew Dragon, към който ще е прикрепена ракетата Falcon 9. Мисията ще се казва Demo-2.

Последната совалка с астронавти, която NASA изпрати в Космоса, бе Atlantis през 2011 година.

Освен за SpaceX, това е ще е победа и за САЩ. След Atlantis NASA "пенсионира" всички свои совалки, и така единственият път към Космоса остана руския Soyuz. Притежавайки монопол, руснаците започнаха да покачват все повече цените за изпращане в космоса на всеки американски астронавт - от 21 милиона долара през 2008 до 90 милиона през настоящата година.

С Crew Dragon САЩ връща конкуренцията, отново ще може да изстрелва ракети от своя територия и междувременно ще принуди Русия да свали цените, тъй като в програмата на SpaceX всяко място ще струва 55 милиона - общо разполага със седем.

Планът е в бъдеще четири от местата в Crew Dragon да се заемат от астронавти на NASA, докато останалите да останат за продажба на частни астронавти или дори външни хора - космическият туризъм е на път да направи пробив със SpaceX, като Том Круз вече изрази желание един ден да заснеме филм от Crew Dragon.

В последните години NASA инвестира чувстителни суми в космически програми, като даде възможност на външни фирми да разработват, изгражда, изстрелват и менажират космически полети. Програмата SpaceX струва 3.14 милиарда долара, а инвестицията в алтернативната програма на Boeing - CST 100 Starliner досега е 4.8 милиарда. Впечатлпващи снимки от тестовия полет на Boeing Starliner

Ако всичко мине според очакванията, постепенно Международната космическа станция ще може да бъде обслужвана от пълен екипаж. Досега това не беше възможно, тъй като руските ракети не можеха да качат повеше от трима души.

Demo-2 е важна крачка и към завръщането на астронавтите на Луната в средата на това десетилетие, като плановете на NASA включват и космически полети с екипаж до Марс в средата на следващото.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

Apple трупа критики заради проблем с новия iPhone 15 Pro

Потребители се оплакват, че новите им iPhone 15 Pro и Pro Max прегряват

17:30 - 30.09.2023

Енергийният министър отиде при протестиращите миньори. Те му поискаха оставката

Енергийният министър тепърва ще "влиза в логиката" на това предложение

16:40 - 30.09.2023

Електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет се отлагат

Мярката се налага само ден преди тези електронни рецепти да трябваше да влязат в сила

16:12 - 30.09.2023

Оръжейни компании се обединиха в нов съюз в подкрепа на Украйна

38 компании се включват в новия Алианс на отбранителната индустрия

15:16 - 30.09.2023

Изборите в Словакия изправят проруски бивш премиер срещу прозападните либерали

Оспорва борба между проруска партия и прозападните либерали в Словакия

15:06 - 30.09.2023

Бакалавърска програма "Инфлуенсър": Университет ще обучава студенти как да станат влиятелни личности

Университет предлага първата в света диплома за професионален инфлуенсър

13:39 - 30.09.2023