"Тезата на Бойко Борисов, че "Продължаваме промяната" работи срещу членството на България в еврозоната, е абсурдна" - така Лена Бориславова от ПП-ДБ коментира по Nova TV изказванията на лидера на ГЕРБ от последната седмица, в които той твърди, че с евентуален вот на недоверие ПП ще саботира въвеждането на еврото.
"След членството в Шенген, влизането в еврозоната е основен приоритет за ПП-ДБ. Така че ние ще направим всичко, за да стане факт въвеждането на еврото. Едва след като процесът стане необратим, ще инициираме вот на недоверие", заяви Бориславова, като подчерта, че това ще стане с решението на Съвета на Европа за присъединяване на България към еврозоната, което се очаква на 8 юли.
"Затова и първите ни действия ще започнат след тази дата", заяви Бориславова. Съпредседателят на ПП Кирил Петков вече обяви, че консултациите по темата започват от 12 април.
По думите ѝ разминаването с коалиционните им партньори от "Демократична България" е само по отношение на датата, на която да бъде внесен вотът на недоверие. Обсъжданията по темата с коалиционните партньори ще започнат след 8 юли, коментира Бориславова.
Съпредседателят на "Да, България" (една от формациите в ДБ, бел. ред) заяви преди дни, че евентуален вот на недоверие преди септември месец няма да е в интерес на България.
Лена Бориславова изтъкна "стабилното мнозинство", което стои зад кабинета - заедно с депутатите от "ДПС-Ново начало", правителството може да разчита на общо 131 гласа.
"Това правителство ще падне, когато Пеевски реши. То ще падне или защото Пеевски е наредил всичките си човечета в регулаторите или защото ИТН ще извикат "Македония", каза още Бориславова, препращайки към свалянето на кабинета "Петков" от Слави Трифонов като коалицинен партньор.
Въпреки че не очакват реално сваляне на кабинета, от ПП целят с вота на недоверие да предизвикат дебат по "проблемните политики на този кабинет, която ние намираме за вредни за българските граждани".
"Не можем да позволим скандалите като този холдинг "Орион" на Христо Ковачки да продължат да се замитат под килима", каза Бориславова и допълни, че е логично лидерът на ГЕРБ да не иска дебат за провалите на кабинета, защото "не е свикнал да има опозиция, която не е златен пръст".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: