Макрон при краля: не просто бляскав парад от каляски, а внимателно хореографирана проява на „мека сила” Снимка: © Getty Images

В момент на сериозни предизвикателства за Европа – война в Украйна, напрежение в Близкия изток, икономически и миграционен натиск – Великобритания и Франция се обръщат към един от най-старите дипломатически инструменти: кралската символика.

Държавното посещение на Еманюел Макрон във Великобритания тази седмица не е просто бляскав парад от каляски, почетна стража и банкети в Уиндзор и Лондон. Това е внимателно хореографирана проява на „мека сила“, в която главните действащи лица – крал Чарлз III и френският президент – не просто демонстрират лична близост, но отправят послание за рестартиране на отношенията между двете страни.

Събитието е първото държавно посещение на лидер от ЕС след Брекзит и първо на френски президент от 2008 г. насам. Това не е случайност. След години на напрежение и недоверие, подхранвани от преговорите за Брекзит, френско-британските отношения търсят нова основа. И в центъра ѝ стои не правителството, а монархът.

Макрон ще бъде почетен с реч в парламента, държавен банкет, аудиенции и ще посети гроба на кралица Елизабет II.

В годините Чарлз е осъществил над 35 официални визити във Франция и не крие франкофилските си симпатии. Още като принц на Уелс той бе близък до Макрон, особено в общата им страст към климатичната дипломация.

Любовта на крал Чарлз към Франция е дълбока и трайна – и далеч не се изчерпва с формални посещения. Той говори свободно френски, чете френска литература, има приятелства във френския културен и научен елит, и не крие симпатиите си към френската история, изкуство и философия.

„Франция е била неразделна част от тъканта на моя живот, откакто се помня“, заяви Чарлз в почти изцяло френска реч пред Сената през 2023 г. Тези думи му донесоха бурни овации, а за френската публика те прозвучаха не като дипломатически жест, а като искрено признание.

Макрон, от своя страна, показва изключително уважение към британската монархия. След смъртта на кралица Елизабет II, той обяви: „За вас тя беше вашата кралица. За нас – тя беше кралицата". Според френски официални лица, този жест не е останал незабелязан в Бъкингамския дворец, припомня BBC.

Бивши дипломати и анализатори отбелязват, че крал Чарлз не е просто фигура в церемонията. Той вече има опит в отправянето на дипломатически сигнали без думи – дали чрез приеми със Зеленски, дали чрез жестове към Канада.

Сега очакванията са отново да подчертае подкрепата за Украйна, значението на околната среда и необходимостта от европейска солидарност, пише BBC.

Френско-британското затопляне на отношенията не е само церемония. Зад кулисите се водят реални разговори: за връщане на нередовни мигранти, за военна подкрепа за Украйна, за разширяване на Ланкастърските договори и Съвместната експедиционна сила (CJEF), за младежка мобилност и културен обмен.

Най-чувствителна остава миграцията – особено около споразумение за връщане на нередовни мигранти и спиране на прекосяванията с лодки през Ламанша.

„Доверието иска време“, казва Себастиен Майяр от Chatham House. Макрон и Чарлз правят крачки в тази посока. Макар кралят да не заема политически позиции, неговото присъствие има ефект – особено в контекст, в който ЕС и Обединеното кралство търсят начини да се справят с общите заплахи - агресията на Русия, нестабилността в Близъкия изток, предизвикателствата пред отбраната и климатичните промени.

Но по-важното е друго: визитата е ясен сигнал за възстановяване на доверието – както между двете страни, така и между Обединеното кралство и Европейския съюз.

Дали това ще е траен обрат – предстои да видим. Но тази седмица кралският блясък играе роля на дипломатически лост – не само в отношенията между Чарлз и Макрон, а между две страни, които си спомнят какво значи да бъдат съседи, партньори и съюзници.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Голям пожар затвори пътя Велико Търново – Арбанаси, хеликоптер се включи в гасенето

Огънят е обхванал местността Гарга баир

20:32 - 08.07.2025
Важно днес

Горски пожар бушува в Южна Франция, летището в Марсилия е затворено

Силни ветрове разпространиха пламъците към града

19:59 - 08.07.2025
Важно днес

Иван Костов: Кампанията срещу еврото може да форсира инфлацията - викаш злото и то идва

Той призова противниците на еврото "да спрат, защото причиняват само негативи на България"

18:10 - 08.07.2025
Важно днес

Домашен арест за 19-годишния шофьор, убил трима души, след като се вряза в заведение в Разград

Съдът е взел предвид възрастта, чистото минало и постоянния адрес на обвиняемия

18:07 - 08.07.2025
Важно днес

Парк “Врана” няма да бъде даден на общината, но не е ясно кой ще го поддържа

Областният управител на София отказва да се съобрази с ултиматума на кмета Васил Терзиев, щял да свиква работна група

17:41 - 08.07.2025
Важно днес

ЕК критикува България за нулевия резултат в борбата с корупцията

ЕК призна, че държавата е занулила почти всички опити да се бори с политическите и икономически зависимости на съд, прокуратура и полиция

17:15 - 08.07.2025
Важно днес

Трима мъже са осъдени за палеж на украински склад в Лондон по поръчка на руската групировка „Вагнер“

Първа присъда по новия Закон за националната сигурност на Великобритания

16:45 - 08.07.2025
Важно днес

Асен Василев: Пеевски е разпоредил акцията срещу кмета на Варна

"Искам да кажа на тези хора - нито ще ни спрете, нито ще ни изплашите"

16:37 - 08.07.2025
Живот

Най-големият хип-хоп фестивал в Словакия е пред провал след серия скандали, започнали с Кайне Уест

На сцената на "Рубикон" трябва да се качи Кайние Уест. Участието му обаче вече не е сигурно. Билети не се продават, а не е ясно дали изобщо има и сцена.

16:34 - 08.07.2025