Мария Бакалова не успя да спечели „Златен глобус“ за най-добра актриса в комедия или мюзикъл. На 78-ата церемония по връчването на наградите в тази категория победителка е Розамунд Пайк за ролята си във филма на Netflix „I care a lot“.

24-годишната Бакалова стана първата българка, номинирана за отличието. Тя беше определяна за фаворит от водещите медии за кино като Variety и Hollywood Reporter, както и от букмейкърите, след като се превърна в звезда с ролята си на Тютар в „Борат 2“ („Borat Subsequent Moviefilm“).

Освен с Розамунд Пайк, тя се съревноваваше с актриси като Кейт Хъдсън (Music), Мишел Пфайфър (French Exit) и Аня Тейлър-Джой (Emma, номинирана отделно и за ролята си в сериала The Queen's Gambit). Бакалова имаше шанс да стане едва третата актриса, победила в категорията с дебютната си роля - след Барбара Стрейзънд и Джули Андрюс.

Церемонията по връчване на „Златните глобуси“ се проведе изцяло онлайн от Ню Йорк и Бевърли Хилс, а водещи бяха актрисите Тина Фей и Ейми Пьолър. Номинираните се включваха с видео, след като водещите обявяваха победителя.

Сред големите победители сред филмите станаха „Nomadland“ и „Борат 2“, а при сериалите – „The Crown“ и „The Queen’s Gambit“.

Екранният партньор на Бакалова – Саша Барън Коен, получи „Златен глобус“ за най-добра главна роля в комедия за ролята на казахстанския журналист, попаднал в САЩ заедно с дъщеря си Тютар. Продукцията бе отличена с приза за най-добра комедия.

„Nomadland“ е най-добър сред драматичните филми, а Франсис Макдорманд не успя да спечели наградата за актриса в главна роля. Тя отиде в ръцете на Андра Дей от „The United States vs. Billie Holiday“. Клоуи Жао обаче бе отличена сред режисьорите. Тя не успя да спечели приза за сценарий, който отиде при Арън Соркин за „The Trial Of The Chicago 7“.

Чадуик Боузман получи посмъртно наградата за най-добър актьор в драматичен филм, след като заедно с Вайола Дейвис изиграха главните роли в „Ma Rainey’s Black Bottom“. Джоди Фостър е с най-добрата поддържаща роля във филм за „The Mauritanian“, а при мъжете същият приз спечели Даниел Калуя от „Judas and The Black Messiah“.

За най-добър драматичен сериал бе определен „The Crown“, отличената комедия е „Schitt’s Creek“, а „The Queen’s Gambit“ спечели в категория за най-добър минисериал или телевизионен филм.

Най-добрата актриса в телевизионен сериал е Ема Корин от „The Crown“, а при мъжете наградата е при партньора ѝ на екрана Джош О’Конър. Джилиан Андерсън спечели приза за поддържаща роля в „The Crown“, а най-добрата актриса в минисериал е Аня Тейлър-Джой, която изигра образа на шахматистката Бет Хармън в „The Queen’s Gambit“.

Ето всички победители:

Най-добър драматичен филм: Nomadland

Номинирани:

Mank

The Father ("Бащата")

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Най-добър филм - комедия/мюзикъл: Borat Subsequent Moviefilm ("Борат 2")

Номинирани:

Hamilton

Music

Palm Springs

Най-добър режисьор: Клоуи Жао (Nomadland)

Номинирани:

Емералд Фенел, (Promising Young Woman)

Дейвид Финчър (Mank)

Арън Соркин (The Trial of the Chicago 7)

Най-добър актьор в драматичен филм: Чадуик Боузман (Ma Rainey's Black Bottom)

Номинирани:

Риз Ахмед (Sound of Metal)

Антъни Хопкинс (The Father)

Гари Олдман (Mank)

Тахар Раим (The Mauritanian)

Най-добра актриса в драматичен филм: Андра Дей (The United States vs. Billie Holiday)

Номинирани:

Виола Дейвис (Ma Rainey"s Black Bottom)

Ванеса Кърби (Pieces of a Woman)

Франсис Макдормънд (Nomadland)

Кери Мълиган (Promising Young Woman)

Най-добър актьор в комедия/мюзикъл: Саша Барон Коен (Borat Subsequent Moviefilm)

Номинирани:

Джеймс Кордън (The Prom)

Лин-Мануел Миранда (Hamilton)

Анди Самбърг (Palm Springs)

Дев Пател (Personal History of David Copperfield)

Най-добър сценарий на филм: Арън Соркин (The Trial of the Chicago 7)

Номинирани:

Клоуи Жао (Nomadland)

Флориан Целер и Кристофър Хемптън (The Father)

Джак Финчър (Mank)

Емералд Фенел (Promising Young Woman)

Най-добра актриса в поддържаща роля във филм: Джоди Фостър (The Mauritanian)

Номинирани:

Глен Клоуз (Hillbilly Elegy)

Оливия Колман (The Father)

Аманда Сийфрид (Mank)

Хелена Зенгел (News of the World)

Най-добър актьор в поддържаща роля във филм: Даниел Калуя (Judas and the Black Messiah)

Номинирани:

Саша Барон Коен (The Trial of the Chicago 7)

Джаред Лето (The Little Things)

Бил Мър (On the Rocks)

Лесли Одом (One Night in Miami)

Най-добър анимационен филм: Soul ("Душа")

Номинирани:

The Croods: A New Age ("Круд: Нова епоха")

Onward ("Напред")

Over the moon

Wolfwalkers

Най-добър чуждоезичен филм: Minari (САЩ, корейски)

Номинирани: Another Round (Дания)

La Llorona (Гватемала / Франция)

The Life Ahead (Италия)

Two Of Us (Франция / САЩ)

Най-добра оригинална филмова музика: Трент Резнър & Атикъс Рос и Джон Бастис (Soul)

Номинирани:

Александър Деспла (The Midnight Sky)

Лудвиг Йорансон (Tenet)

Джеймс Нютън Хауърд (News of the World)

Трент Резнър & Атикъс Рос (Mank)

Най-добра оригинална песен: IО SÌ (Seen) - The Life Ahead Speak Now - One Night in Miami

Номинирани:

Tigress & Tweed - The United States Vs. Billie Holiday

Fight For You- Judas and the Black Messiah Hear

My Voice- The Trial of the Chicago 7

Най-добър драматичен сериал: The Crown ("Короната")

Номинирани:

The Mandalorian ("Мандалорецът")

Lovecraft Country ("Страната на Лъвкрафт")

Ozark ("Озарк")

Ratched

Най-добър комедиен сериал:  Schitt's Creek

Номинирани:

Emily in Paris ("Емили в Париж")

Ted Lasso The Flight Attendant ("Стюардесата")

The Great

Най-добър минисериал или телевизионен филм: The Queen's Gambit

Номинирани:

Normal People ("Нормални хора")

The Undoing ("Отмяната")

Small Axe

Unorthodox

Най-добър актьор в поддържаща роля в сериал, минисериал или телевизионен филм: Джон Бойега, Small Axe

Номинирани:

Брендън Глийсън, The Comey Rule

Даниел Леви, Schitt's Creek

Джим Парсън, Hollywood

Доналд Съдерланд, The Undoing

Най-добра актриса в телевизионен сериал - комедия или мюзикъл: Катрин О'Хара, Schitt's Creek

Номинирани:

Лили Колинс, Emily in Paris

Кейли Куоко, The Flight Attendant

Ел Фанинг, The Great

Джейн Леви, Zoey's Extraordinary Playlist

Най-добър актьор в минисериал: Марк Ръфало, I Know This Much Is True

Номинирани:

Брайън Кранстън , Your Honor

Джеф Даниълс, The Comey Rule

Итън Хоук, The Good Lord Bird

Хю Грант, The Undoing

Най-добра актриса в телевизионен сериал - драма: Ема Корин, The Crown

Номинирани:

Оливия Колман, The Crown

Джоди Комър, Killing Eve

Лора Лини, Ozark

Сара Полсън, Ratched

Най-добър актьор в телевизионен сериал - комедия: Джейсън Судекис, Ted Lasso

Номинирани:

Дон Чийдъл, Black Monday

Юджийн Леви, Schitt's Creek

Никълъс Холт, The Great

Рами Юсеф, Ramy

Най-добър актьор в телевизионен сериал - драма: Джош О'Конър, The Crown

Номинирани:

Джейсън Бейтман, Ozark

Боб Оденкърк, Better Call Saul

Матю Рис, Perry Mason

Ал Пачино, Hunters

Най-добра актриса в поддържаща роля в сериал, минисериал или телевизионен филм: Джилиан Андерсън, The Crown

Номинирани:

Хелена Бонъм Картър, The Crown

Джулия Гарнър, Ozark

Ани Мърфи, Schitt's Creek

Синтия Никсън, Ratched

Най-добра актриса в минисериал или телевизионен филм: Аня-Тейлър Джой, The Queen's Gambit

Номинирани:

Шира Хаас, Unorthodox

Никол Кидман, The Undoing

Кейт Бланшет, Mrs. America

Дейзи Едгар-Джоунс, Normal People


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: