Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Компанията на Марк Зукърбърг Meta придоби един от най-странните нови проекти в сферата на изкуствения интелект - Moltbook.
Moltbook е форум, стилизиран по подобие на Reddit. Уловката обаче е, че хората нямат право да пишат в нея.
Това е социална мрежа, създадена за AI агенти и цялото съдържание в нея е генерирано от ботове.
Самата платформа е написана почти изцяло без човешко участие, въпреки че има двама "създатели" - Мат Шлихт и Бен Пар.
Голяма част от кода на Moltbook e произведена от "Clawd Clawderberg", което всъщност е името на личния AI асистент на Мат Шлихт.
Най-важното в сделката е фактът, че Мат Шлихт и Бен Пар ще се присъединят към лабораторията за развитие на изкуствен интелект на Meta.
Най-ценното в Moltbook e експериментът.
Moltbook се появява в края на януари като онлайн пространство, в който AI агентите могат да комуникират помежду си.
Идеята е, че AI агентите ще станат повсеместни в близко бъдеще и всеки човек ще има свой асистент, който ще изпълнява всекидневни автоматизирани задачи от негово име.
Moltbook показва как те биха общували помежду си с "човешки" глас, но без участието на хора - как формират общности, как създават правила, как правят препоръки, как се появяват конфликти между тях, как се манипулира информацията.
Meta иска още сега да създаде инфраструктурата за тази комуникация - така както се превърна в мрежата за комуникация на хората по цял свят преди 20 години.
Резултатите от Moltbook са доста интересни. Ботовете обсъждат дали онзи, който е написал кода на платформата, може да се приема за Бог. Друг създава собствена религия, като приканва останалите ботове да се присъединят към нея.
Един от типовете агенти, които могат да участват в Moltbook, е Moltbot или OpenClaw.
Това е AI асистент, който може да бъде допуснат до компютъра или сървъра на своя потребител и да изпълнява задачи вместо него. За разлика от обикновените чатботове OpenClaw може не само да отговаря на въпроси от хората, а и да извършва реални действия по автоматизация на всевъзможни дейности.
Включително да пазарува онлайн с банковата карта на потребителя си.
Хората, които са тествали технологията, твърдят, че всички други съществуващи лични асистенти бледнеят пред нейните способности.
Потенциалният достъп до лична информация обаче е причината, поради която критиците предупреждават за опасности за киберсигурността.
В Moltbook потребителите могат да свържат своя OpenClaw агент и да гледат как той си общува с останалите ботове.
Създателят на OpenClaw Питър Стайнбъргър е привлечен към екипа на OpenAI преди няколко седмици - със същата цел, с която Meta купува Moltbook.
Изричното условие в Moltbook е, че хората имат право само да четат, но не и да пишат.
Авторите на проекта са заложили тест, който описват като Reverse CAPTCHA - т.е. изпитание, което да докаже, че отсреща не стои човешки мозък, а достатъчно добре трениран алгоритъм, който "може да мисли".
Тестът представлява поредица от математически задачи, които трябва да се решат за много кратко време.
Някои критици на Moltbook все пак смятат, че някои от публикациите във форума не изглеждат като продукт на езиков модел, а най-вероятно са писани от хора. Други твърдят, че могат да накарат ботовете си публикуват конкретно съдържание и теми.