Президентът Румен Радев е изгубил около 1/5 от обществената си подкрепа спрямо края на 2021 г., когато беше преизбран за втори мандат, и получава доверие на 41% от хората спрямо 38% недоверие.
Избирателите на третата сила от 2 април - "Възраждане" - проявяват по-ниска степен на мобилизация за евентуални нови парламентарни избори.
Това показват данни от изследване на "Маркет Линкс" за bTV, проведено между 11 и 18 август в разгара на лятната политическа ваканция и няколко дни след последното извънредно събиране на Народното събрание заради промените, свързани с наказанията за домашно насилие.
Два месеца след встъпването на новия кабинет на власт, около 20% от всички анкетирани изразяват доверие в работата на правителството.
Социологът Добромир Живков посочва, че това не е висока стартова позиция, но на фона на високото политическо напрежение, отегчение и гняв от преди няколко месеца, всъщност кабинетът стабилизира ситуацията и успокоява общественото мнение.
Намалял е и делът на хората, които казват, че държавата не се развива в правилната посока, в сравнение с данните от преди шест месеца.
Мария Габриел и Николай Денков се оказват с малко по-висока подкрепа от гражданите (съответно 25 и 24%) спрямо трима от водещите партийни лидери - Бойко Борисов, Асен Василев и Кирил Петков (съответно 20, 17 и 16%).
Румен Радев остава най-одобряваната политическа фигура, но мненията за него са полярно разделени - 41% подкрепа спрямо 38% неодобрение.
"Консенсусът около него изглежда изгубен и не знам дали не е безвъзвратно. С говоренето си провокира поляризация, която започва да влияе доста по-сериозно в публичния образ. Различна е картината спрямо времето, когато беше преизбран, когато имаше над 50% одобрение. Президентът усилва у едни слоеве подкрепата, но с идеята, че сред едни печели, а сред други губи, се случва една поляризация", каза Живков пред bTV.
Спадът на мобилизацията за "Възраждане" се засича по факта, че на въпроса за нагласите на избирателите към предсрочни избори, партията на Костадин Костадинов регистрира много близки резултати сред всички отговорили спрямо хората, декларирали ясна готовност да гласуват - 9% спрямо 11,1% (по-ниско от вота на 2 април).
Сходна е картината и при БСП.
"В ситуация, в която няма тежко политическо противопоставяне и няма теми, които да провокират разделение, резултатът им започва да пада", казва Добромир Живков.
Управлението на ГЕРБ и ПП-ДБ започва да се възприема от обществото, но всичко може да се промени след местните избори, предупреждава той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: