Поне осем агенти, работещи за руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), са отровили опозиционния лидер Алексей Навални през август, след като са го преследвали още от 2017. Това разкрива платформата за разследваща журналистика Bellingcat, а обобщеният доклад е публикуван в CNN, Spiegel, El Pais и Insider.
Че лидерът на Фонда за борба с корупцията е следен от Кремъл, се знае отдавна, но Bellingcat идентифицира екипа, който е извършил престъплението. Той е съставен от лекари, токсиколози и парамедици и включва от 6 до 10 души. Те са на възраст между 30 и 50 години и обикновено са проследявали Навални в групи по трима, твърди изданието, позовавайки се на метаданните от телефонни разговори, които са съпоставени с офлайн бази данни и данни от открити източници.
Екипът е бил базиран на ул. „Варги“ в югозападните покрайнини на Москва – в централата на Института по криминалистика на ФСБ. В някои случаи групата се е местила в друга сграда – на изток от столицата.
Неѝн командващ е Станислав Макшаков. Той е полковник от Института „Шикани“ в Русия, където през 70-те години на миналия век е създадено нервното бойно вещество Новичок – отровата, с която е било осъществено нападението над Навални. Той се излекува в клиника „Шарите“ в Берлин.
Макшаков е подчинен на майор ген. Владимир Богданов, който е вторият в йерархията на ФСБ – точно под директора Александър Бортников.
Навални може никога да не е забелязвал своите „сенки“, но разследването на Bellingcat показва, че от 2017 екипът го е проследил в поне 17 града в Русия. Всичко започва, когато политикът казва, че ще се противопостави на Владимир Путин на президентските избори.
До 2018 повечето агенти във ФСБ са използвали собствените си имена, преследвайки дадена цел. Но оттогава насам някои от тях са взели фамилиите на съпругите си и са сменили датите си на раждане с една година, за да не могат да бъдат проследени.
Извлечените данни от телефоните на екипа показват, че седмици преди отравянето на Навални, Макшаков и майор ген. Владимир Богданов, управляващ Центъра за специално оборудване на разузнавателните служби, са комуникирали редовно със специалисти и са проучвали нервни агенти. Освен това Богданов е говорил и с висш представител от Кремъл, както и с доближен до Путин на 2 юли тази година.
Според разследването – в групата от ФСБ, отговорна за отравянето на Навални, са били Олег Таякин - старши офицер, който координира действията на останалите, Алексей Александров - според Insider е ключов оперативен работник, Иван Осипов, Константин Кудрявцев, Алексей Кривошчеков, Михаил Швец, Владимир Паняев.
През юли Навални и съпругата му Юлия заминават за кратка ваканция в хотел край Калининград – руската провинция, намираща се между Полша и Литва, на брега на Балтийско море. Поне трима души от разузнавателните служби са летели до града (Александров, Швец и Паняев), за да наблюдават политика. Камерите в хотела са били изключени по време на техния престой, твърди Bellingcat, позовавайки се на свой източник. А няколко дни преди пристигането на семейството цивилни лица влизат в хотела, говорят с мениджърите и получават достъп до стаята, резервирана за двамата. Не е ясно какво са извършвали в нея.
По време на ваканцията Юлия се е почувствала зле. Докато двамата със съпруга ѝ били навън, тя е седнала на земята и едва успяла да се прибере до хотела. „Почувствах се по-болна, отколкото някога съм била в живота си“, припомня си Юлия. Но на следващата сутрин е в добро състояние и няма доказателства срещу нея да е използвана отрова. Експерти обаче съобщават, че подобни симптоми на отпадналост се появяват след натравяне, а съпругът ѝ казва, че са били абсолютно същите като тези, които е изпитал седмици по-късно.
По време на почивката на Алексей и Юлия в Калининград, данните от телефонните разговори на руските агенти от ФСБ показват пик в броя на обажданията. Сред контактите са лидери на Института по криминалистика, на научни институти, както и висши представители на службата.
Месец след това Навални лети за Сибир, за да участва в кампания за набиране на гласоподаватели, които да подкрепят опозиционните кандидати в парламентарните избори. По време на полета от Томск до Москва обаче припада, самолетът каца спешно в Омск, а останалото е история. Политикът е отровен с „Новичок“, както потвърдиха три независими лаборатории, а отровата е открита върху бутилка вода, която е използвал. След много препятствия по пътя, опозиционният лидер бе откаран в Берлин, където лекарите успяха да го спасят.
Трима служители на ФСБ са пътували от Москва до Новосибирск, за да проследят Навални, след което са го следили и до Томск, докладва Bellingcat. Още поне петима техни колеги са участвали в мисията. Някои от тях пътували до Омск, където политикът се лекуваше, преди да бъде транспортиран до Германия.
Нито една държава не води разследване по случая, а от Русия отричат да са участвали в нападение срещу опозиционния лидер. От Кремъл не са коментирали публикувания на 14 декември доклад на Bellingcat.
Навални работи над разкриването на корупционни схеми по високите етажи на властта в Москва и сред олигарсите, откакто през 2018 му бе отнета възможността да се кандидатира на президентските избори срещу Путин.
"Цял отдел на ФСБ, в продължение на две години, разработва операция, в която на няколко пъти са правени опити да бъдем убити - аз и членове на семейството ми - чрез химическо оръжие, разработено в държавни лаборатории", казва политикът в интервю за El Pais в деня на публикуването на доклада. "Естествено, такава операция от подобен мащаб и с такава продължителност няма как да не е ръководена от шефа на ФСБ Александър Бортников. А той няма да се осмели да действа без заповед на Путин".
„Не се съмнявам, че Путин е заповядал да ме отровят. Путин иска да е цар на Русия. Не харесва опозиционерите. И смята, че организацията ни е заплаха. Заплаха за него е всеки, който разобличава корупцията. Мисли, че ако ме убие, организацията ми приключва. Трудно е да се разбере какво точно смята. Отравянето ми е първото и няма да е последното“.
The Times: От Кремъл опитали да отровят Навални втори път преди полета до Берлин
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: