Massive Attack ще защитава музиканти, цензурирани заради подкрепата си за Газа Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Британската група Massive Attack обяви създаването на нов съюз в подкрепа на музиканти, които са били подложени на натиск, заплахи или цензура заради позицията си в подкрепа на Палестина и Газа.

В изявление, публикувано в Instagram, от групата подчертават, че целта е защита на артистичната свобода и израз на солидарност към онези, които се страхуват да говорят поради репресивни действия в рамките и извън рамките на музикалната индустрия.

„Сцените в Газа вече не подлежат на описание“, пишат от Massive Attack. „Пишем като артисти, които използват публичната си платформа, за да се изкажат срещу геноцида и ролята на британското правителство в неговото улесняване.“

Войната в Газа и подкрепата за палестинците бяха водещата линия и по време на концерта на британската група в София. Визуализациите на екраните показваха статистики като броя загинали палестинци от 2023 г. насам, броя на разузнавателните полети, оборота на износа на оръжие и др.

В съобщението си Massive Attack разказват, че в резултат на своята позиция в подкрепа на палестинците са били подложени на „различни форми на сплашване“ – както от страна на музикалния бизнес, така и от организации като UK Lawyers for Israel.

Според групата става дума за целенасочена кампания за заглушаване на гласове, които се противопоставят на израелската операция в Газа.

Новият съюз идва в отговор на този проблем и цели да осигури подкрепа на други артисти, особено по-млади и по-уязвими, които се страхуват от „кариерален крах“ или юридически действия срещу тях, ако изразят мнението си.

„Това е за онези артисти, които живеят ден след ден в геноцид, предаван на живо, но ги е страх да използват платформите си от страх от цензура“, заявяват от Massive Attack пред британския Guardian. „Намерението е очевидно: да ги накарат да замълчат.“

Съюзът идва и с конкретни искания: незабавен, неограничен достъп на хуманитарни организации до Газа и прекратяване на атаките срещу медицински и хуманитарни работници.

Към инициативата вече са се присъединили и други известни имена – сред тях са ирландската група Kneecap, Fontaines D.C., Брайън Ино и Garbage.

„Край на заплахите и цензурата срещу артисти, които се изказват срещу геноцида в Палестина“, написа Kneecap. „Говорете. Станете. Ние сме мнозинството.“

Важно днес

Студен фронт носи риск от бури и градушки

За района на Благоевград е актвирана системата BG-Alert

19:26 - 21.07.2026
Важно днес

Иран предупреди България да не съдейства на САЩ във военните операции

България се превръща в съучастник на агресори и нарушители на международното право, твърди Техеран

18:57 - 21.07.2026
Важно днес

Лена Бориславова обяви нова гражданска организация - "Институт за правосъден мониторинг"

В нея участват още Йонко Грозев, Весела Чернева, Георги Лозанов и Красимир Врангов

18:07 - 21.07.2026
Важно днес

МОН публикува вариант кога ще почиват учениците през 2026/2027

МОН допуска по-дълга великденска ваканция за учениците, но ако учебната година приключи през юли

17:19 - 21.07.2026
Важно днес

Обискираха офис на унгарската партия ФИДЕС

Партията на Виктор Орбан твърди, че прокуратурата е искала да изземе сървърите и базите ѝ данни

16:49 - 21.07.2026
Технологии

Anthropic ще плати рекордно обезщетение за теглене на книги от пиратски сайтове

AI компанията е използвала книгите за обучение на Claude

16:24 - 21.07.2026
Важно днес

"Прогресивна България" третира работещите на непълен работен ден като престъпници

Управляващите ще борят сивата икономика, като намалят отпуските на служителите на непълен работен ден

16:20 - 21.07.2026
Важно днес

КС отмени правото на държавата да продаде "Лукойл" без съгласие на собственика

Отменени са някои от "безконтролните" правомощия на особения управител

16:16 - 21.07.2026