Майкъл Джордан дарява 100 милиона за борбата с расизма Снимка: © getty images

Считаният от мнозина за най-великия баскетболист на всички времена, Майкъл Джордан, съобщи, че ще дари 100 милиона долара за борбата с расизма.

Сумата ще бъде насочена към организации, които се стремят към постигането на еднакви условия за различните раси, социална справедливост и по-достъпно образование.

Легендата на "Чикаго Булс" взе това решение вследствие на протестите, които се провеждат в САЩ заради убийството на Джордж Флойд. Чернокожият мъж почина на 25 май при арест, по време на който имаше необосновано полицейско насилие.

"Брандът "Джордан" е повече от един човек. Винаги е представлявал семейство. Ние представяме гордо семейство, което е преодоляло препятствия, борило се е срещу дискриминацията в общества по целия свят и което работи всеки ден, за да заличи петното на расизма и щетите от несправедливостта," се казва в официалното изявление на марката.

"Трябва да обединим сили с обществото, правителствените и граждански лидери, за да повлияем заедно трайно на проблема."

Джордан, Санчо, Уилямс и още: спортният свят търси справедливост за Джордж Флойд , като го направи през с обръщение от името на "Шарлът Хорнетс" - NBA организацията, която притежава:

"Дълбоко натъжен, истински наранен и ядосан съм. Виждам и усещам болката и яростта на всички. Заставам до тези, които се противопоставят на вродения расизъм и на насилието срещу хората с различен цвят на кожата в нашата държава. Търпяхме достатъчно."

"Нямам отговорите, но сплотеността ни демонстрира сила и не позволява на другите да ни разделят. Трябва да се изслушваме, да показваме състрадание и съчувствие и никога да не пренебрегваме на безсмислената жестокост."

Междувременно протестите в САЩ продължават. 57 полицая в Бъфало, Ню Йорк, напуснаха спешния отряд, след като двама техни колеги бяха наказани за събарянето на земята на 75-годишен мъж.

Мъжът, който не бе идентифициран от местните власти, е в тежко, но стабилно състояние, каза кметът Байрън Браун, цитиран от ABC и NBC.

Той съобщи, че отстраняването на полицаите от длъжност е станало, след като полицейският началник в града е подал жалба за разследване на инцидента. Браун не идентифицира служителите на реда, но каза, че е „дълбоко притеснен“ от инцидента.

Позицията на офицерите е, че колегите им просто са следвали заповеди и не бива да бъдат отстранявани по тази причина.


ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Защо е толкова трудно да осъдиш полицай в САЩ
Прегръдки и сълзи: Най-въздействащите снимки от протестите в Америка


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пропадане на асфалта затвори бул. „Панчо Владигеров“ между „Люлин“ и „Обеля“

Като най-вероятна причина за проблема се посочва строежът на близката метростанция

19:13 - 01.09.2025
Важно днес

Плевен обяви бедствено положение заради безводието

Ще се доставя бутилирана вода за болници, детски градини, училища и социални институции

18:27 - 01.09.2025
Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025
Важно днес

Горица Кожарева ще съди Ивайло Мирчев за клевета заради доклад на Сметната палата, която тя оглавяваше

Засегнала се е от публикация на политика за документи за неизгодна обществена поръчка за коли

16:42 - 01.09.2025
Важно днес

Опозицията поиска оставката на шефа на ДАНС заради самолета на Фон дер Лайен

Лидерите на ДБ настояват за спешни отговори за националната сигурност

16:26 - 01.09.2025
Важно днес

София вдига цените на десетки административни услуги

Гробните места поскъпват двойно, ръст има и при издаването на удостоверения и техническите услуги

15:36 - 01.09.2025
Важно днес

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Делегацията не е правителствена, а на БСП - по покана на Китайската комунистическа партия

14:42 - 01.09.2025