Джордан, Санчо, Уилямс и още: спортният свят търси справедливост за Джордж Флойд Снимка: © getty images

Някои от най-големите имена в света на спорта надигнаха глас срещу несправедливото отношение срещу афроамериканците. Позициите им са провокирани от ареста на Джордж Флойд в Минеаполис, по време на който чернокожият мъж почина в резултат неоправдано насилие от страна на силите на реда.

Считаният от мнозина за най-легендарен баскетболист за всички времена Майкъл Джордан е сред най-активните протестиращи, като в неделя той сподели официално изявление по темата през "Шарлът Хорнетс" - NBA организацията, която той притежава:

"Дълбоко натъжен, истински наранен и ядосан съм. Виждам и усещам болката и яростта на всички. Заставам до тези, които се противопоставят на вродения расизъм и на насилието срещу хората с различен цвят на кожата в нашата държава. Търпяхме достатъчно."

"Нямам отговорите, но сплотеността ни демонстрира сила и не позволява на другите да ни разделят. Трябва да се изслушваме, да показваме състрадание и съчувствие и никога да не пренебрегваме на безсмислената жестокост."

И други баскетболни звезди, начело с ЛеБрон Джеймс, изказаха възмущението си от случилото се.

Тенисът обществото също не остана безучастно - Серина Уилямс, Наоми Осака, Гаел Монфис и Кори Гоф са само част от големите имена в спорта, които заснеха специално видео в знак на протест срещу полицейското насилие.

В автомобилните спортове реакцията не бе толкова явна и Люис Хамилтън обвини индустрията за това:

"Виждам тези, които остават тихи - някои от вас са сред най-големите звезди, а в същото време остават безмълвни в момент на несправедливост. Не съм видял реакция от никого в моя спорт, който, разбира се, е доминиран от бели," написа световният шампион от Formula 1.

"Аз съм един от малкото с различен цвят на кожата тук и заемам тази позиция сам. Мислех, че досега ще сте разбрали защо това се случва и ще сте казали нещо, но не можете да застанете до нас."

"Не подкрепям хората, които ограбват и изгарят сгради, а тези, които протестират мирно. Няма как да има мир, докато нашите т.нар. лидери не предприемат някаква промяна," добави той в отделна публикация.

От големите първенства във футбола към момента тече единствено германската Бундеслига. И там имаше знаци на подкрепа към протестите в САЩ. По време на последния мач на "Борусия Дортмунд" Ашраф Хакими и Джейдън Санчо вкараха голове и отпразнуваха, показвайки потниците си, на които пишеше "Справедливост за Джорд Флойд".

Срещата с "Падерборн" бе белязана от първия случай, в който Санчо вкарва три гола в професионалната си кариера, като след нея той написа в социалните мрежи:

"Първи професионален хеттрик. Момент, който провокира смесени чувства в мен, тъй като в момента има по-важни неща, които се случват в света - неща, които трябва да адресираме и да помогнем да се променят. Трябва да се обединим и да се борим за справедливост. По-силни сме заедно!"

Уестърн Макерни от "Шалке 04" носеше лента на ръката си с надпис "Справедливост за Джордж", а Маркус Тюрам от "Борусия Мьонхенгладбах" колиничи след своето попадение.

Този вид протест срещу на полицейската жестокост и расизма за пръв път бе въведен от куотърбека от NFL Колин Каперник, който застана на коляно по време на химна на САЩ - ход, който доведе до края на кариерата му.

Британският футболен клуб "Ливърпул" също избра тази форма на потест - по време на тренировка целият отбор и треньорския екип коленичи в кръга в центъра на терена.

До фаталния инцидент с Флойд се стига, след като той, след употреба на алкохол, е опитал да се разплати с фалшиви банкноти в квартален магазин. Продавачът е подал сигнал. Когато полицаите пристигат на мястото, Флойд се намира в автомобил, паркиран пред магазина, заедно със свои приятели. Записи от инцидента показват, че той не е оказвал съпротива и не е бил въоръжен.

В ареста му са участвали общо четирима полицаи. Докато го отвеждат към полицейския автомобил, Флойд пада, а трима офицери го затискат на земята - един от тях е сложил коляното си върху шията му. Мъжът неколкократно предупреждава "Не мога да дишам, не мога да дишам", преди да изгуби съзнание.

В резултат на това вече почти седмица близо 40 града на територията на САЩ провеждат протести, които на много места излязоха извън контрола на местните власти.

Най-напрегнатите сблъсъци между силите на реда и гражданите се наблюдават в Ню Йорк, Чикаго, Филаделфия и Лос Анджелис. Там полицаите използват сълзотворен газ и хартиени куршуми, за да разпръснат тълпата.

Някои от протестиращите в САЩ палят автомобили и ограбват магазини, което доведе до изваждане по улиците на Националната гвардия по места – резервната военна сила за вътрешни спешни случаи. В неделя стана ясно, че 5000 души от нея действат в 15 града, включително и в столицата Вашингтон. Там протестиращите отново се събраха пред Белия дом – този път запалиха огън и започнаха да хвърлят камъни срещу силите на реда.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024