Над половината от служителите в страната и над 40% от специалистите по човешки ресурси са имали случаи, в които за една и съща позиция възнаграждението е било различно при еднакъв опит и квалификация, само заради разликата в пола.
Това показва проучване на платформата за подбор на кадри nPloy, публикувано в Деня на равното заплащане. То е проведено през 2023 г. сред повече от 900 служители и над 150 специалисти по човешки ресурси в България.
Според официалните данни на Евростат за 2022 г. жените в България все още продължават да печелят средно с 13% по-малко мъжете.
Проучването на nPloy показва още, че над 73% от служителите са се чувствали дискриминирани в процеса по подбор или на работното място.
На базата на резултатите от изследването от платформата са разработили иновативно решение за борба с дискриминацията. С помощта на технологиите и изкуствения интелект първоначалният подбор на служителите е анонимен - личните данни на кандидатите като име, пол, възраст и снимка остават скрити в началния етап на процеса.
Оценката за това дали са подходящи за дадената работа е само на основата на посочените от тях образование, умение и опит.
"Ние сме тук, за да премахнем бариерите и да гарантираме прозрачна и открита комуникация между работодатели и кандидати. Изключително щастлива съм, че нашите корпоративни клиенти веднага се убеждават в силата на анонимния подбор, като успяват да намерят лесно точните кандидати и то на база умения, а не предразсъдъци. Това от своя е сигнал за положителна промяна на целия пазар," казва Мария Петрова, ръководител “Бизнес развитие и продажби” в nPloy.
Платформата е и единствената в страната и региона, която изисква от работодателите да посочат диапазона на възнаграждението в обявата за работа.
По този начин се гарантират не само равни възможности по отношение на заплащането, но цялостно кариерно развитие както на жените, така и на други често дискриминирани групи.
nPloy е иновативна платформа за работа, която използва алгоритъм, базиран на изкуствен интелект, за да свързва директно кандидати и работодатели, подобно на приложенията за запознанства, така че да покрие техните очаквания за критерии като заплата, умения и опит.
Създателите на платформата я определят като Tinder, но за работа. Алгоритъмът с изкуствен интелект намира съвпадения между качествата и уменията на потребителите с позициите за работа, като това става абсолютно анонимно, докато служителят не приеме отправената покана от страна на работодателя на базата на неговите качества и опит.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: