Microsoft пуска нов конкурент в гейминга - първия си портативен Xbox Снимка: © Xbox Wire

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


След години слухове Microsoft най-накрая разкри, че пуска на пазара дългоочакваната си портативна конзола - при това в два варианта.

Πpeз пocлeднaтa гoдинa технологичният гигант е работил в партньорство с компютърната компания Asus, за да разработи двe пopтaтивни гeйминг ĸoнзoли RОG Хbох Аllу. И двете нoви джаджи paбoтят c вepcия нa Wіndоwѕ, aдaптиpaнa зa пpeнocими ycтpoйcтвa и пoддъpжaт пълнoeĸpaнния интepфeйc нa Хbох.

Новината идва само няколко дни след като японската компания Nintendo пусна на пазара своето продължение на конзолата Switch. Подобно на своя предшественик, Switch 2 е хибридно гейминд устройство, което може да се играе както в движение, така и да се свързва към телевизор.

Сега Microsoft пуска продукт, който ще се конкурира пряко с Nintendo Switch, макар и обявяването му да идва с години закъснение. Слуховете, че компанията разработва портативен Xbox се разпространяват от повече от десетилетие, като през последните години Microsoft е започвала и прекратявала няколко проекта в тази посока.

Новият преносим Xbox ще се предлага в два варианта - белият ROG Xbox Ally и черният и по-мощен ROG Xbox Ally X. И двете версии имат общ 7-инчов екран с резолюция 1080p. Базовата версия се предлага с 16 GB памет и 512 GB място за съхранение, докато версията "X" е с 24 GB памет и двойно повече място за съхранение. По-мощният вариант има и по-голяма батерия и процесор.

И в двата случая Xbox се надява да убеди играчите, че предлага нещо, което конкурентите му не могат да предложат - операционната система на Microsoft.

"Тъй като тези джобни устройства работят с Windows, имате достъп до игри, които не можете да получите другаде, така че можете да се насладите на пълната свобода и гъвкавост на компютърните игри", каза ръководителят на гейминг отдела на Xbox Роан Соунс.

Портативният Xbox ще бъде пуснат на пазара в края на 2025 г., но към момента не са обявени първоначалните му цени.

Кино и сериали

"Фенери" по HBO Max - Вселената на DC открия своя True Detective и счупи рейтингите

Сериалът е смесица между комиксов екшън и тежък криминален трилър

20:02 - 23.08.2026
Живот

Yesteryear - дебютният роман на Каро Клеър Бърк, за който всички говорят

Романът ще бъде екранизиран с Ан Хатауей в главната роля

18:21 - 23.08.2026
Важно днес

Унгарската АЕЦ "Пакш" възобновява работа

Трети енергоблок е възобновил работа в събота вечер

17:18 - 23.08.2026
Технологии

Хуманоиден робот подобри световния рекорд на 100 м. на Юсеин Болт

Lightnening изпревари Юсейн Болт

16:57 - 23.08.2026
Важно днес

Голям пожар застрашава гора в Хасковско

Работата по овладяване на пожара е затруднена от силния вятър и труднодостъпния терен

15:53 - 23.08.2026
Политика

Седем шефове във фирми с големи обществени поръчки са работили за Държавна сигурност

Сред тях е и началник в голяма строителна фирма

13:53 - 23.08.2026
Важно днес

Бивш шеф на КРС: В Драгалевци е заглушаван само GPS сигналът

Според Божков "за никого не е тайна, че в България се произвеждат подобни заглушители"

12:48 - 23.08.2026
Важно днес

В Русия расте страхът от нова мащабна мобилизация

Само през тази година руските власти трябва да привлекат 409 хил. нови военнослужещи

12:37 - 23.08.2026
Външнополитически дневници

Ефектът на пеперудата: Америка воюва, Европа плаща сметката

Урокът от Ормуз не е само енергиен, за Европа войната е все по-близо

11:22 - 23.08.2026