Стотици хиляди хора емигрират от родината си всяка година - в опит да избягат от война или криза, в търсене на повече възможности за реализация, на сигурност и по-добри приходи, по политически причини. Оказва се, че същото правят и богатите - емигрират - често с подобни мотиви, друг път в търсене на по-изгодни данъчни и финансови условия.

Само през 2022 г. близо 88 хил. милионери по света ще се преместят да живеят в нова държава. Прогнозата е на най-голямата консултантска компания по миграция в света "Henley & Partners", базирана в Лондон. Докладът ѝ „Henley Global Citizens“, проследяващ тенденциите в областта на частното богатство, бе публикуван неотдавна.

Страни като Обединените арабски емирства, Австралия и Израел се превръщат в нови инвестиционни центрове за милионери. Обратно - Русия, Китай и Индия са сред държавите, които най-много богаташи решават да напуснат.

Докладът събира данни за миграцията на хора с високо нетно състояние - от над 1 млн. долара, които са избягали от страната си и са останали да живеят в чужбина повече от 6 месеца. Информацията очертава любимите дестинации на богатите и показва откъде бягат. Тенденцията през годините е, че все повече милионери по света се установяват в други държави - най-често по данъчни причини или за да избягат от политическо или икономическо напрежение в родината си. Осем от десет от най-популярните страни за бягство са признати демокрации, докато много от държавите, които милионерите напускат, или не са демокрации, или са конфликтна точка, или и двете.

През 2020 г. е отбелязан драстичен спад в броя на емигриращите милионери в резултат на пандемията от COVID-19, която попречи на много хора да се движат свободно заради затворените граници в опит да се ограничи разпространението на заразата. Отслабването на противоепидемичните мерки възражда и миграцията на милионерите.

Откъде си тръгват богатите и защо?

Има много причини, поради които хората, натрупали над 1 милион долара състояние, се местят в други държави. Освен данъчни и финансови условия, една от причините е бягството от режими и конфликти.

Войната в Украйна, която започна през февруари тази година, се очаква да окаже силно влияние, като прогнозите са, че най-големият брой емигриращи милионери ще идва именно от двете страни в конфликта. Русия се очаква за загуби най-голям брой от богатите си граждани - 15 хиляди от тях вероятно ще напуснат страната през тази година. Украйна ще претърпи голяма загуба в процентно изражение – 42% от много заможните лица там може да емигрират до края на 2022 г., показват данните, но като брой хора числото не е така внушително - 2800.

Друга държава, която се очаква да отбележи голяма загуба на милионери, е Китай. Прогнозите там достигат до 10 хил. души. Според ръководителя на отдел „Изследвания“ в компанията „New World Wealth“ Андрю Амоилс това може да се окаже вредно за страната, тъй като общият ръст на богатите в Китай напоследък намалява.

Страни като Обединените арабски емирства, Австралия и Израел се превръщат в нови инвестиционни центрове за милионери. Обратно - Русия, Китай и Индия са сред държавите, които най-много богаташи решават да напуснат.

Голям брой милионери си тръгват и от Индия, Хонг Конг, Бразилия и Мексико. Сред тях обаче се нарежда и една европейска страна – Великобритания, която в продължение на много години привличаше огромен брой заможни хора - особено от Южна Африка, Азия и други държави в Европа.

Тенденцията милионерите да избират Обединеното кралство за нов дом се преобръща преди 5 години, когато за първи път повече богати напускат страната, отколкото влизат в нея. За периода между 2017 и 2022 г. от Великобритания са си тръгнали 12 хиляди души, натрупали значително състояние - много повече, отколкото са се установили там. Периодът съвпада с "Брекзит" - референдумът за напускане на ЕС се проведе през 2016 г., а окончателната раздяла със Съюза се случи през 2020 г. Сред възможните причини за вълната от богати емигранти е и повишаването на данъците за лицата с високо материално състояние.

Къде емигрират богатите?

Сред най-желаните дестинации за милионери се нареждат страни от всички точки на света - Австралия, Израел, Гърция и Канада.

Сред най-желаните дестинации за милионери се нареждат страни от всички точки на света - Австралия, Израел, Гърция и Канада.

Лидерът в това отношение са Обединените арабски емирства (ОАЕ). Очаква се през тази година в страната да се преместят около 4000 милионери - повечето от тях идващи от Русия, Индия, Африка и Близкия изток. Този приток на свръхбогати хора се дължи отчасти на благоприятните имиграционни политики на страната, които са специално пригодени за привличане на частно богатство и международни таланти.

Страната е силна в много ключови сектори, включително финансови услуги, нефт и газ, недвижими имоти, туризъм, технологии и здравеопазване. А жителите на ОАЕ могат да се възползват и от едни от най-конкурентните данъчни ставки в света.

Най-добрата дестинация сред азиатските страни е Сингапур. Тя продължава да привлича милионери, предимно от останалите части на континента. През 2022 г. в островната държава се очаква нетен приток на приблизително 2800 лица с високо материално състояние. Сингапур се очертава като водещ център за управление на богатството в Азия и в бъдеще, показват прогнозите.

Това, което прави го толкова желан, е отличната му инфраструктура и добри обществени услуги. Сингапур е и с едно от най-ниските нива на престъпност в света и предлага високо качество на живот на своите жители. В световен мащаб страната се нарежда и сред най-богатите, според данните за БВП на глава от населението.

Основен притегателен център за богатите на територията на Европа се оказва Швейцария. Прогнозите сочат, че страната ще привлече около 2200 души с високо материално състояние през 2022 г. Основните причини са статутът ѝ на „сигурно убежище“ и високият стандарт на живот.

Сред европейските страни предпочитана от богатите дестинация е и Португалия. Това се дължи на програмата и за "златна виза", която през последното десетилетие привлече голям брой милионери от Бразилия, Китай, Русия, Южна Африка и Турция. Особено популярни са столицата Лисабон и богаташкият Златен триъгълник в Алгарве. Спрямо петгодишната програма гражданин на държава извън ЕС може да получи разрешение за пребиваване чрез инвестиция в страната, като се изисква среден престой от само седем дни годишно в Португалия за целия петгодишен период.

Подобна програма предлага и Гърция, която също е популярен избор за емиграция сред милионерите. Нейната програма за "златна виза" позволява на лице да получи разрешение за пребиваване или дори гражданство срещу закупуване на скъп имот и мащабна инвестиция в страната. Този начин се счита за един от най-достъпните, тъй като няма изискване за дълъг престой в Гърция, а разрешенията за пребиваване могат да бъдат получени в рамките на 30-60 дни. Едно от условията и тук е кандидатстващите да не са граждани на ЕС.

Схемите за предоставяне на гражданство или разрешително за престой срещу инвестиции обаче попаднаха в центъра на критики и дебати, след като Европейският парламент поиска забраната им през март тази година. Това стана в резултат на войната в Украйна и последвалите санкции срещу Русия и нейните най-богати граждани. ЕС изрази своите притеснения, че санкционирани руски и беларуски граждани са придобили гражданство на ЕС и с това правото да пътуват свободно в Шенгенското пространство.

Схемите за предоставяне на гражданство или разрешително за престой срещу инвестиции обаче попаднаха в центъра на критики и дебати, след като Европейският парламент поиска забраната им през март тази година. Великобритания сложи край на схемата "златна виза" заради Русия

Евродепутати определиха т.нар. "златни паспорти" като "спорни от етична, правна и икономическа гледна точка" и посочиха, че чрез тях се подкопава същността на европейското гражданство и то всъщност се продава. От изпълнителния орган на Съюза - Евпорейската комисия, призоваха държавите членки да вземат бързо решение по въпроса за паспортите на санкционираните руснаци и беларуси, както и да направят спешна проверка на своите бази данни.

Сред страните от ЕС, които предлагат подобни схеми, са и Кипър, Испания, Малта, Италия, Австрия, Белгия, Германия, Ирландия. През март България окончателно спря схемата със "златните паспорти", но предоставянето на визи срещу инвестиции беше запазено по настояване на правителството.

Австралия и Нова Зеландия са две дестинации, които се отличават в тази класация, тъй като през последните години заради строгите ограничения срещу разпространението на коронавируса, страните не приемаха никакви чужди граждани. Въпреки че притокът на хора със състояние над 1 млн. долара и в двете страни е намалял в сравнение с нивата отпреди пандемията, се очаква те да останат сред най-търсените дестинации в света.

За Нова Зеландия това отчасти се дължи на отзвука от Питър Тийл, след като съоснователят на "Paypal" и "Palantir" откри зашеметяващата красота и изключителното качество на живот, които страната предлага, и възхвалява нейните достойнства. Но забележителният успех, с който правителството на премиера Джасинда Ардерн се справи с пандемията, допълнително увеличи доверието в устойчивостта на Нова Зеландия.

Традиционно богати граждани се местят в Израел, САЩ и Канада, които не губят позиции в класациите през годините.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Синдикатите се готвят да блокират и метрото в София

Започнало е събирането на подписка сред служителите в "Метрополитен"

11:31 - 19.05.2025
Важно днес

Решението на Киселова да върне предложението за референдум на президента не подлежи на санкция от КС, смята Екатерина Михайлова

Според нея допитването до КС не може да обърне хода на процеса към въвеждане на еврото.

10:29 - 19.05.2025
Важно днес

Легендарният Гари Линекер напуска BBC след скандал с антисемитска публикация

Той ще води за последен път „Match of the Day“ тази неделя

10:07 - 19.05.2025
Спорт

Най-популярният спортист в света, за когото дори не сте чували

Вират Коли има над 270 млн. последователи в Instagram

08:45 - 19.05.2025
Важно днес

Букурещ след победата на Никушор Дан: "Русия, запомни, Румъния не е твоя"

Джордже Симион призна загубата и поздрави новия президент на Румъния

08:31 - 19.05.2025
Важно днес

Градският транспорт в София отказва да прекъсне стачката и в дните на матурите

МОН и Столична община сами ще превозват учениците без алтернативен транспорт

07:56 - 19.05.2025
Важно днес

Джо Байдън е диагностициран с агресивна форма на рак

82-годишният бивш президент страда от рак на простатата

07:30 - 19.05.2025
Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025