Модната верига Esprit обяви фалит в Европа Снимка: © Getty Images

Основаната в Германия модната верига Esprit обяви фалит на европейското си подразделение.

Esprit Europe Gmbh, както и шест германски филиала, са подали необходимите документи за обявяване на несъстоятелност до съда в Дюселдорф.

Новината идва, след като по-рано тази година поделенията на модната компания в Белгия и Швейцария изпаднаха в несъстоятелност.

Бизнес операциите ще продължат „до второ нареждане“, заявява говорител групата, цитиран от агенция Reuters, като добавя, че пряко засегнати от фалита ще бъдат около 1500 служители.

От Esprit, която има магазини и в България, добавят, че са в напреднали преговори за продажбата на европейските си активи.

Финансов инвеститор е изразил желание за подобна сделка преди време, като постигането на договорка изглежда е в напреднал етап.

Esprit е основана през 1968 г. от Сузи и Дъг Томпкинс, които са и съоснователи на The North Face. Акции на Esprit се предлагат на Хонконгската фондова борса от 1993 г. насам

Подобно на други модни фирми, Esprit понесе тежки последствия по време на пандемията от COVID-19 и последвалите „локдауни“. Тогава германската модна верига съкрати около една трета от работната си сила и затвори 100 магазина.

Финансовото положение на компанията се влоши допълнително заради последвалия скок в инфлацията, резултат от агресивната война, която Русия води в Украйна.

Поскъпването на основните стоки и услуги накара потребителите да ограничават разходите си за облекло и др. Така загубите на компанията се увеличават значително и през 2023 година, като достигат близо 300 млн. долара.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025