Mолдовското Приднестровие - следващата критична точка на руската война Снимка: © Getty Images

Непризнатата Приднестровска молдовска република може да се превърне в следваща критична точка на руската война след инвазията в Украйна.

Територията, която се управлява самостоятелно и е база на около 1500 руски войници, е обект на няколко съмнителни инцидента през последните дни, за които никой не поема отговорност.

Във вторник две мощни антени от радиоцентър в село Маяк в молдовското Приднестровие бяха унищожени след експлозии. И двата предавателя са били използвани за ретранслация на руска радиостранция както на територията на непризнатата сепаратистка република, така и в Украйна.

При инцидента няма пострадали хора. Взривовете са избухнали в 6:40 и 7:05 ч. сутринта във вторник. Службите на Приднестровската република са отцепили района на центъра "Маяк", като е започнала проверка на всички обекти на територията му от сапьори.

Приднестровският радиотелевизионен център е построен в края на 60-те години и е можел да ретранслира сигнал до САЩ, Близкия Изток и Латинска Америка, съобщават от приднестровското вътрешно министерство.

Властите в Приднестровието са обявили най-висока степен на заплаха от "терористични атаки".

Президентът на Молдова Мая Санду свика среща на съвета за сигурност заради експлозиите и заради взрив в Тираспол, избухнал ден по-рано. Сградата на местното Министерство на държавната сигурност е обстрелвано с гранатомет, като отново няма данни за жертви.

Атакувана е била и военна част, която се намира в селото Паркани. Приднестровските служби не съобщават каквито и да е подробности за този случай.

Паркани е известно като най-голямото приднестровско село, в което живеят хиляди български изселници още от началото на 19 век.

Жителите на селото са запазили българското самосъзнание и традиции и до днес.

Приднестровска молдовска република, чието население е малко под 500 000 души, е доминирана от проруски сепаратистки настроения. Тя се обявява за независима от Молдова през 1990 г. Територията с център Тираспол не е призната от Молдова, но се управлява от отделен парламент и президент.

Русия поддръжа свой военен контингент от около 1500 души и отказва да оттегли армията си въпреки резолюцията на ООН от 2018 г., настояваща за освобождаване на територията от чужди войски.

От началото на войната в Украйна Приднестровието стана зона на напрежение заради взаимни обвинения между Москва и Киев за готвени провокации.

Според украинските власти - Русия търси повод, за да навлезе на молдовска територия след инвазията в Украйна. Русия, от своя страна, обвинява украинската армия в опити за атаки срещу руското население в съседната страна.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024