От тази година и момчетата, а не само момичетата, ще могат да се ваксинират безплатно срещу човешки папилома вирус (HPV).
Вирусът се свързва основно с това, че е отговорен за развитието на рак на маточната шийка при жените, но може да причини и редица други онкологични заболявания като рак на устната кухина, на пениса и др. Освен това момчетата може да не се разболеят, но също го пренасят.
Така с приетата Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от HPV 2025-2030 г., която бе одобрена от Министерския съвет, от 2025 до 2028 година година право на безплатно имунизиране срещу вируса ще имат и момчетата от 10 до 13 години, а от 2029-2030 г. ще бъдат включени и 14-годишните. Досега опцията беше само за момичета.
Безплатно могат да се ваксинират и момичетата на възраст от 10 до 14 г. включително (преди навършване на 15 г.), което удължава възможността за поставяне на ваксина с една година спрямо досега действащата програма.
Освен това от следващата година до 2028 г. обхватът ще бъде още по-разширен и в него ще бъдат включени момичета на възраст 15-17 г., а през последните две години на действие на новата програма (2029-2030) ще могат да се имунизират и жени на възраст 18-21 г.
През настоящата година целевият обхват при момичетата е 10% или 14 927 на възраст от 10 до 14 г. При момчетата процентът е същият, което се равнява на 12 630 на възраст от 10 до 13 г.
„Тази програма е емблематична. Когато говорим за първична профилактика или ваксинопрофилактика на HPV инфекции и заболявания, ние говорим за спасени човешки животи“, заяви на пресконференция заместник-министърът на здравеопазването г-жа Добромира Карева.
Онкогинекологът проф. Стефан Ковачев припомни, че досега в националната програма са били включени само момичетата, т.е. са обхванати само 50% от разпространителите на тази инфекция и е било изключително важно момчетата също да влязат в тази ваксинационна програма.
"Човешкият папиломавирус е най-честата сексуално предавана инфекция в света. Тя обхваща предимно младите хора до 25 години – при тях е най-висока честотата на тази инфекция. За Европа тя е до 26%, но в Африка е над 40%", обясни проф. Ковачев.
„Губим по две жени на ден. При положение, че имаме ваксина, имаме световния опит, който показва ефективността на тази ваксина. Погледнете Шотландия, Холандия, Австралия, Нова Зеландия – тези хора нямат диагнозата рак на маточната шийка“, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Изпълнението на програмата ще започне след няколко седмици, тъй като Националната здравноосигурителна каса трябва да определи реда, по който ще се извършват имунизациите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: