МОСВ призова за спешни мерки, за да се избегне криза с водоснабдяването Снимка: © МОСВ

Сушата и липсата на валежи са намалили наличните обеми в язовирите до 49,8%. За това сигнализират от министерството на околната среда и водите, като призовават за спешни мерки, така че да се избегне криза с водоснабдяването и напояването.

Наличният полезен обем на язовирите към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември т. г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми, посочват от МОСВ. Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са :

  • питейно-битово водоснабдяване – 62,9% от общия им обем;
  • напояване – 30,9% от общия им обем;
  • енергетика – 58,5% от общия им обем;

Ниските обеми се задържат трайно през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-нисък от този, характерен за много суха година, става ясно от съобщението на МОСВ.

Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години са язовирите: „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.

Екоминистерството е предупредило МРРБ, „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите, че ако тенденцията за малък приток се запази, не е ясно как ще се осигури питейно-битовото водоснабдяване догодина от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.

Данните на екоминистерството повдигат въпроса дали по Черноморието на практика ще има вода, за да се посрещне летния туристически сезон през следващата година.

  • Язовир "Камчия" захранва с питейна вода Бургас, като част от водата се ползва и за нуждите на Варна, Карнобат, Айтос и Камено.
  • Язовир "Тича" се използва за питейно-битовото водоснабдяване на Шумен, Велики Преслав и Търговище.
  • "Ясна поляна" захранва населените места на юг от Бургас, включително Царево, Приморско и Созопол.

МОСВ апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.

Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.

От съобщението става ясно, че се очертава проблем и с водите за напояване за 2025 година от язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“.

"Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД са информирани за състоянието, както и че следва да предприемат действия за рехабилитация на компрометирани и възстановяване на съществуващи напоителни мрежи с цел намаляване на загубите и недопускане разхищението на вода', се казва в съобщението на МОСВ.

От екоминистерството добавят, че „Напоителни системи“ ЕАД следва да прецизира заявките си за годишен график за 2025 г., като се съобрази с разрешения годишен лимит в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.

В България загубите по остарялата инфраструктура на ВиК продължават да надвишава 60%, като в отделни райони надхвърлят 70%.



Там, където водата идва само в събота. По следите на един 30-годишен воден режим


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: