Можеше ли терористичният атентат във Виена, при който загинаха 4 души да бъде предотвратен? Австрийските служби за сигурност признават за поне два недопустими пропуска в предварителното наблюдение на извършителя Куйтим Ф. - осъждан за тероризъм мъж с двойно гражданство, който публично е заявил съпричастност към ръководителя на ИДИЛ.
Първите оставки в австрийските служби за сигурност вече са факт, макар и със закъснение.
Основната линия на разследването вече се насочва зад граница - към Германия.
В Оснабрюк, Касел и Пинеберг в северната част на страната се провеждат претърсвания в жилищни и офисни сгради. Имотите принадлежат на лица, които са се срещали с извършителя на терористичния акт.
Германските служби за сигурност са подали предварителен сигнал към колегите си в Австрия за това, че двама заподозрени в радикализиране мъже са преминали от Германия в Австрия и са провели среща с Куйтим Ф. през юли 2020 г. Наблюдавана е и още една среща на ислямисти във Виена, след като са получени данни, че ислямистки групи от Швейцария са се събрали в австрийската столица.
Какво се е случило с тази ключова информация между нивата на австрийската разузнавателна система и защо не е използвана за предотвратяването на атентата?
Отговорът дойде с оставката на ръководителя на службата за защита на конституцията и борба с тероризма Ерих Цветлер.
Това е второто признание за пропуск в предварителната работа на разследващите. Няколко дни преди това вътрешният министър Карл Нехамер публично потвърди, че терористът от Виена е опитал да купи патрони за "Калашников" в Словакия на 21 юли. Службите за сигурност са разполагали с потвърждение на самоличността му от септември - два месеца преди нападението.
Убитият терорист от Виена: Мъж с македонско гражданство, опитал да избяга в Сирия
Дори този сигнал не е довел до по-внимателно наблюдение на осъждания терорист.
Засега няма информация за съпричастност на германските "приятели" на Куйтим Ф. при опита за закупуване на оръжейни боеприпаси, но срещите му с тях в Австрия и случая от Словакия се развиват непосредствено еднни след други.
Куйтим има криминално досие и е излязъл от затвора през декември 2019 г. Бил е арестуван в Австрия през април миналата година. Причината – членство в терористична организация. Тогава е осъден на 22 месеца затвор, тъй като е бил един от 90 австрийски ислямисти, които искали да отпътуват за Сирия и да се присъединят към милициите на Ислямска държава.
20-годишният мъж обаче бил пуснат на свобода условно, тъй като е бил непълнолетен.
Сигналите от Германия и Словакия би трябвало да са напълно достатъчни, за да го арестуват повторно. Отговорниците по оценка на риска в контраразузнаването са отстранени от служба.
Австрийското правителство обяви още, че ще наложи затваряне на всички "радикални" джамии в страната четири дни след терористичния атентат, извършен във Виена от привърженик на ИДИЛ.
Министърът на вероизповеданията и интеграцията Зузане Рааб е получила информация от Министерството на вътрешните работи, че атентаторът е посещавал реовно две джамии в столицата, след като е освободен предсрочно от затвора по дело за съучастие в терористични организации.
Според разузнавателните служби посещенията му в молитвените храмове са помогнали за радикализирането му.
Един от тях е джамията "Мелит Ибрахим", която вече има връзка с друго разследване за терористична активност. Формално, обектът не е религиозен храм, а сдружение - няма официално признание от Ислямската духовна общност в Австрия. Дейността му ще бъде проверена от Вътрешното министерство.
Втората джамия, която има връзка с Куйтим Ф., има лиценз, но той ще бъде отнет заради тежкото престъпление.
Свидетелски разкази от Виена: "Хората побягнаха, масите в баровете полетяха"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: