МВнР обвини Кремъл в нова "хибридна атака" след изказване на Мария Захарова Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министерството на външните работи на Георг Георгиев обвини Москва в "пореден епизод от враждебната дезинформационна кампания" заради изказване на говорителката на Сергей Лавров по адрес на България.

В петък Мария Захарова от руското Външно министерство уличи България в участие в контрабанден износ на оръжия от Украйна към Близкия изток.

Захарова намеси в предполагаемата схема и още държави от НАТО - включително Полша, Финландия и Румъния, като обяви, че на Балканите имало цял "хъб за контрабанда" на оръжия.

Българското Външно министерство реши да реагира няколко часа по-късно с опровержение.

"Подобни агресивни твърдения са напълно необосновани, лишени от доказателства и категорично неверни", се казва в позицията на МВнР.

"Прилагаме най-високите изисквания на прозрачност, отчетност и международноправен контрол в сферата на трансфера на оръжие, като всяко действие в тази област подлежи на строг надзор от страна на националните и съюзническите компетентни институции и органи", казват още от институцията.

На финала на позицията се казва още, че твърденията на Захарова са "пореден епизод от враждебната дезинформационна кампания, част от по-мащабна хибридна атака, целяща дискредитиране на държави-членки на НАТО и ЕС, които подкрепят Украйна в нейната справедлива самоотбрана срещу незаконната пълномащабна руска военна агресия".

Това е втората остра позиция на ръководството на Външно министерство за последните два дни, след като в четвъртък администрацията на Георг Георгиев смъмри посланичката на Германия заради присъствието ѝ на протест срещу ареста на кмета на Варна.

Преди 12 г. двама посланици призоваха България да скъса с олигархията. МВнР на ГЕРБ още не е чуло сигнала.

Важно днес

Свлачище отнесе напълно част от пътя между Смолян и Пампорово

Засегнати са около 200 метра от пътя, а свлачището продължава да е активно

17:52 - 01.05.2026
Важно днес

Увеличават се измамите с продажбата на "крадени" коли втора употреба

За миналата година са установени почти 800 такива случаи

14:44 - 01.05.2026
Важно днес

Lufthansa загуби, а после намери статуетката “Оскар” на Павел Таланкин

„Това нямаше да се случи на Леонардо ди Каприо“

14:44 - 01.05.2026
Политика

В ГЕРБ се роди нова звезда - Мария Димитрова, която измести двама министри във Варна

Димитрова е един от тримата кандидати от ГЕРБ, които влизат в парламента от Варна

14:36 - 01.05.2026
Важно днес

Пожар избухна в столичния мол Paradise Center

По неофициална информация огънят е тръгнал от аспирацията на едно от заведенията

11:37 - 01.05.2026
Важно днес

Над 1 тон храни без ясен произход ще бъдат унищожени след проверка в Димитровград

Храните са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома на собственика

10:52 - 01.05.2026
Живот

Филмът "Майкъл" - разказ за светлата страна на Краля на попа, не за демоните му

Това е филм, който иска да възроди образа – не да го разклати

09:43 - 01.05.2026
Важно днес

Гърция е блокирана от национална стачка за 1 май

Най-засегнат е транспортът - отменени са влакове, фериботи и самолети

09:08 - 01.05.2026
Важно днес

Свлачище спря движението в част от АМ "Струма" и няма да бъде разчистено за празниците

Трафикът между Симитли и Благоевград в посока София се пренасочва по обходен маршрут

09:06 - 01.05.2026