От 1 декември влизащите от държави в червената Covid-зона, които са без сертификат, ще могат да си направят тест за освобождаване от карантината най-рано на третия ден.
Към момента проба може да се направи още в първите 24 часа и така гражданите да се освободят от 14-дневна изолация. След броени дни обаче това ще може да стане едва след 72-ия час от пристигането, обявиха от Министерството на здравеопазването на пресконференция в петък.
Един от примерите за държава в червената зона е Южна Африка, където вече се разпространява нов щам на Covid, определян от медиците по света като „най-опасния досега“ и „най-мутиралия“. Гражданите, които се връщат от Южна Африка в България, няма да се освобождават от карантина, а ще прекарат пълния ѝ период, след което тестът им ще се секвенира, за да се установи дали са носители на варианта B.1.1.529.
Нов мутирал вариант на SARS-CoV-2 притесни света: Какво знаем за B.1.1.529
В червената зона са още Гърция и повечето централноевропейски държави.
МЗ обявиха и няколко промени в заповедта за извънкласните дейности на всички ученици. Те ще могат да се провеждат, ако ученикът се е тествал в училище или има зелен сертификат. „Ако е направил тест, на същия ден няма да е нужно да си прави втори, за да отиде на занималня или за извънкласна дейност“, обясниха от ведомството.
„Вече предоставихме на МОН щадящи тестове - над 1 милион броя, днес предоставяме още 1 милион, доставките пристигат. Имаме поръчка за още 2,5 млн. теста. В следващите 7-10 дни ще предоставим общо 4,5 млн. теста на МОН – достатъчно до края на годината. Дадохме възможност на МОН оттук нататък те да си договарят тестовете, имат необходимите финанси“, каза Кацаров.
На брифинга здравният министър обясни още, че децата от 5 до 11 г. също ще могат да се ваксинират у нас с препарата на Pfizer/BioNTech. Изявлението му идва ден след като Европейската агенция по лекарствата одобри ваксината за тази възрастова група.
Кацаров каза още, че ще предложи на народните представители да осигурят „контрол на входа“ на парламента за влизане със зелени сертификати.
Относно обсъжданата в Европейската комисия мярка Covid-сертификатът за ваксинация да важи за 9 месеца, а не за 1 година, и в него да се включи бустерната доза, министърът заяви: "Веднага щом предложението на ЕК се превърне в решение, то ще бъде въведено и в нашата нормативна уредба".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: