НАСА разкри "невероятните" си открития от проба, взета от повърхността на астероид, за който се смята, че е "най-опасната скала в Слънчевата система".
Пробата от повърхността на астероида Бенну беше взета през 2020 г., а преди месец тя кацна на Земята, като беше внимателно транспортирана чрез апаратa "Озирис-Рекс".
Учените се надяват, че иззетият материал, който представлява древен черен прах и малки парчета, може да им помогне да разберат повече за произхода на Слънчевата система и на живота на Земята.
Един от изследователите на пробата Даниел Главин заяви по време на пресконференция, че пробата е "заредена с органични вещества".
"Това е просто невероятен материал", каза той.
Изследваните скали и прах съдържат вода и голямо количество въглерод, което предполага, че астероидите може да са доставили на Земята градивните елементи за създаването на живота на планетата. Пробата съдържа близо 5% въглерод, което я прави една от най-високите концентрации на въглерод, които са изследвани в астероид, изтъква д-р Джейсън Дворкин, учен по проекта "Озирис-Рекс".
"Това е най-голямата богата на въглерод проба от астероид, връщана някога на Земята. Въглеродните и водните молекули са точно този вид материал, който искахме да намерим. Те са ключови елементи при формирането на собствената ни планета. И те ще ни помогнат да определим произхода на елементите, които биха могли да доведат до появата на живот", каза директорът на НАСА Бил Нелсън.
През последните две седмици научният екип е анализирал някои от частите на скалата помощта на сканиращ електронен микроскоп.
"Първият анализ показва проби, които съдържат изобилие от вода под формата на хидратирани глинести минерали, и съдържат въглерод както като минерали, така и като органични молекули", допълни Нелсън.
Бенну се смята за най-опасния астероид в Слънчевата система, въпреки че според НАСА шансовете му да се сблъска със Земята през 2182 г. са малки - само около 0,037%.
Лори Глейз, директор на отдела за планетарна наука на космическата, обясни как най-новата проба може да помогне за предпазването на нашата планета от евентуален катастрофален сблъсък с космическия обект.
Тя заяви, че мисията е позволила на НАСА да измери малка сила, създадена от слънчевата топлина и въртенето на астероида. А тази сила е "наистина важна, за да ни помогне да предвидим кога даден астероид може да бъде опасен".
Към момента само част от пробата е анализирана. Около 70% от нея ще остане непокътната в специално хранилище, така че бъдещите поколения с по-добри технологии да могат да научат още повече от това, което е възможно сега.
Капсула на НАСА с "най-опасната скала в Слънчевата система" кацна на Земята
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: