Лукс, наследство, съдебни дела, осиновяване на градинар от Мароко, международен скандал с Катар. И това не е сценарий, а истински сюжет с марката Hermès.
Френският бранд, достигнал непреходността чрез чантите Birkin, се оказа забъркан в пикантна история, в чийто център е Никола Пуех, черната овца на фамилията и правнук на основателя на Hermès - Тиери Ермес.
Защо черната овца? Никола Пуех не е като останалите от семейство Hermès. Той живее в изолация, почти анонимно, в швейцарските Алпи, далеч от публичността и блясъка на марката.
През 2023 г. светът научава, че Пуех възнамерява да осинови своя 51-годишен марокански градинар Жадил Бутрак, с когото живее в уединение от години, и да му завещае голяма част от състоянието си.
Решение, което не само шокира френското висше общество, но и разтърсва структурата на фамилията Hermès, както и фондацията Isocrates – институция, създадена от самия Пуех с идеята да наследи богатството му.
Оттук нататък историята става все по-абсурдна. Няма официална информация осиновяването да е финализирано, тъй като през 2024 г. Никола Пуех се обръща към съда с твърдението, че е загубил около 6 милиона акции на компанията, оценявани на приблизително 13 милиарда долара.
Той обвинява дългогодишния си финансов съветник Ерик Фреймонд в „грандиозна измама“, като заявява, че Фреймонд е продал акциите му без негово знание и съгласие.
Женевският съд отхвърля обвиненията, като заключава, че Пуех е предоставил пълномощия на Фреймонд за управление на активите си и че не са представени достатъчно доказателства, за да се потвърди наличие на измама. Съдът подчертава, че Пуех е проявил „сляпо доверие“ към съветника си.
Според съдебното решение няма установено престъпление, макар случаят да разкрива рисковете в отношенията между ултра-богати клиенти и техните доверени финансови съветници.
В същото време Фреймонд завежда ответен иск, в който настоява, че Пуех трябва да бъде обявен за "недееспособен" да управлява своите дела. Докзателство са многобройни покупки на недвижими имоти за неговия градинар.
Съдебната битка обаче е само прелюдия. През март 2025 г. инвестиционната компания Honor America Capital, свързана със семейството на емира на Катар, завежда съдебен иск във Вашингтон срещу Никола Пуех и неговата фирма Borysthene LLC.
В иска се твърди, че на 10 февруари 2025 г. Пуех е сключил договор за продажба на над шест милиона акции на Hermès, но впоследствие се е отказал от сделката като е заявил, че не може да получи достъп до активите.
Honor America Capital настоява или за изпълнение на договора, или за обезщетение от 1,3 милиарда долара за пропуснати ползи и уронване на репутацията.
Компанията представя договора като окончателно и обвързващо споразумение, а не като предварителен договор, въпреки че от публично достъпната информация не става напълно ясно какви клаузи са включени.
Самият Пуех оспорва валидността на сделката и продължава да твърди, че не може да изпълни поетите ангажименти, тъй като вече не притежава акциите. Така случаят се превръща в сложен правен спор за собствеността и контрола върху едни от най-ценните активи в модната индустрия.
А Hermès – компанията в окото на бурята – мълчи. На фона на всичко това стойността ѝ продължава да расте и през февруари 2025 достига историческите 300 милиарда долара.
Всъщност връзката на Пуех с фамилията от години е разклатена, след като той подкрепя конкурента в луксозната мода Бернар Арно в неуспешния му опит да поеме контрол над Hermès преди десетилетие.
Сагата от живия живот съчетава мотиви от гръцка трагедия и френски фарс. В нея има всичко: затворено общество на богатите, невидима власт, драматичен семеен разрив, неочаквана привързаност към един градинар, международна сделка. Засега няма развръзка. И филм.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: