"Магическо приложение" за онлайн пазаруване, което позволява на потребителите да купуват продукти от различни онлайн търговци на едно място и само с едно кликване. Такава заявка даваше приложението Nate, което претендираше, че ще революционизира сектора в онлайн пазаруването. Амбициозната му идея обаче се оказва лъжа, която е завлякла инвеститори с над 50 млн. долара, а собственикът на компанията е изправен пред обвинения в измама.
Основана през 2018 г., платформата Nate твърди, че ще промени онлайн шопинга "завинаги". Вместо потребителите да губят време за въвеждане на данни за доставка и фактури или да се занимават с избора на точни размери на продукти - голяма част от процеса ще бъде извършена от изкуствен интелект, специално разработен от компанията. Целта е да се "прескочи" дългия процес в онлайн пазаруването.
С тази си идея стартъпът успява да привлече вниманието на големи инвеститори, сред които са американската маркетингова фирма Coatue и компанията за рисков капитал Forerunner Ventures. Тя събира над 50 млн. долара от инвеститорите, за да реализира приложението си с изкуствен интелект (ИИ)
Оказва се обаче, че всичко това е било лъжа. Дейностите, които уж е трябвало да бъдат изпълнявани от изкуствен интелект, са извършвани от хора. Компанията никога не е разполагала с рекламираната AI технология. Вместо това е използвала евтина работна ръка на служители от Филипините и Румъния.
Зад елегантния потребителски интерфейс стотици изпълнители, наричани "асистенти по покупките", са извършвали всички дейности от кол центрове. Тези работници са изпълнявали ръчно всяка заявка, която уж е трябвало да бъде автоматизирана.
Едва по-късно компанията все пак разработва някои решения за автоматизация, но те са много далеч от обещаното. Според следователите нивото на автоматизация на приложението първоначално дори е било 0%.
Разследване на специализираното издание за технологии "The Information" разкри още през 2022 г., че обещанията на "nate" са преувеличени. Приложението вече е офлайн, а парите на инвеститорите са били усвоени още преди бумът около чатботовете с ИИ като ChatGPT.
Алберт Санигър - основателят на приложението
Сега основателят на Nate - Алберт Санигър, ще трябва да отговаря пред съда. В сряда Министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения срещу родения в Испания предприемач. Той ще бъде съден по две обвинения - за измама на инвеститори и за измама по електронен път.
Разследващите смятат, че Санигър умишлено е лъжел инвеститорите, че разполага с технология с изкуствен интелект и така незаконно е събрал над 40 млн. долара. 35-годишният бивш директор на Nate е забранявал на служителите да говорят за работата си и дори ги е инструктирал да обслужват преференциално инвеститорите в случай, че искат да използват приложението.
В обвинителния акт на Министерството на правосъдието се казва, че Nate е изчерпала парите си и е била принудена да продаде активите си през януари 2023 г., като така е оставила инвеститорите с "почти пълни" загуби. Профилът на Алберт Санигър в LinkedIn показва, че от 2023 г. той вече не е главен изпълнителен директор на дружеството.
Ако бъде признат за виновен, Санигър може да получи до 20 години затвор за всяко едно обвинение. Понастоящем той е регистриран като партньор в нюйоркската компания Buttercore Partners. Според профила ѝ в LinkedIN тя се занимава с различни дейности, включително строителство, инвестиции и консултиране.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: