„Най-добрата реклама“ се заиграва с пропастта между поколенията (видео) Снимка: © Australian Lamb

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Австралийска реклама за месо, която се надсмива над разликата между поколенията, стана вайръл в онлайн пространството, заради необикновения си сюжет. Някои зрители я наричат „най-добрата реклама в историята“.

Името ѝ е The Generation Gap („Пропастта между поколенията"). Видеоклипът илиза на 7 декември, а преди 2 седмици е качен в Youtube канала на Australian Lamb, където вече има над 1 милион гледания.

Компанията ежегодно пуска реклами преди Деня на Австралия. В центъра на тазгодишната е поредица от гигантски пукнатини в земята, които разделят всяко поколение на собствения му остров. Пукнатините се разширяват всеки път, когато представител на някое поколение каже нещо лошо за другото.

„Ах, проклетото поколение Z (родените между 1997 г. и 2012 г.). Само не забравяйте, че ние сме тези, които изобретиха скъпоценната ви интернет мрежа“, извиква възрастен мъж през пропастта към младежи на смартфоните си, преди земята да се разтърси и да се разцепи още повече.

„Класически бумъри (1955-1964) - правят пропастта още по-голяма“, казва един от членовете на Gen Z.

Можеше да е по-зле - можеше да сме на 30“, отговаря другия.

След това рекламата се мести към двойка милениали (1981-1996) на стена за катерене, които се питат дали все още са „готини“.

В друг кадър двойка от Gen X (1965-1980) релаксира в задния си двор: „Просто имам чувството, че никой не обръща внимание на Gen X“

В хода на рекламата, земята се пропуква още повече, докато между различните поколения споровете се задълбочават.

В един момент всички спират. В центъра на разбития град стои барбекю с агнешко.

Хората осъзнават, че дупката се затваря само, ако кажат нещо мило или направят някое самопризнание.

„И аз съм пристрастена към телефона си“, казва възрастната жена.

„Няма лошо, че сте похарчили 368 милиарда долара за подводници“, включва се друга жена милениъл.

„Беше импулсна покупка“, признава мъж буумър.

3-минутният филм завършва с много извинения, прегръдки и барбекю.

Оттогава рекламата привлича внимание по света, като мнозина в Австралия аплодират хитрото ѝ прозрение.

Кампанията следва социологически данни на британската компания за пазарни проучвания YouGov - те гласят, че 93% от австралийците са съгласни, че прекарването на време с други поколения има положително въздействие, докато 47% казват, че барбекюто на открито е любимото им споделено ястие.

Рекламната агенция зад творческата идея на Australian Lamb е базираната в Сидни The Monkeys. Агенцията е известна с провокативните си реклами, които ѝ печелят множество престижни награди в индустрията, включително от Cannes Lions, D&AD, The One Show и Clio.

Вестник The Independent цитира няколко коментара за рекламата на агнешкото в X (Twitter):

„Рекламата за агнешко за Деня на Австралия през 2024 г. е наистина отлична. Една от най-добрите реклами, които съм виждал от години”

„Феноменална критика на съвременното австралийско общество!"

„Тяхната индустрия за агнешко месо направи най-добрата реклама в историята - задача, която са си поставили от известно време“

„Поп културата ни кара да вярваме, че поколенията практически са различни видове... Независимо дали става дума за любов към спортните ни герои или красивите ни пейзажи. Доброто от Австралия винаги ни събира. Какъв по-добър начин да бъде преодоляно разделението между поколенията от едно епично австралийско агнешко барбекю?", пише в изявление Греъм Ярди, мениджър на вътрешния пазар в Американска асоциация на съвременния език.

Важно днес

Соломон Паси за Борда за мир: По-добре да сме вътре и нещо да зависи от нас

"Ако Съветът за мир беше ясен и банален, нас никой нямаше да ни покани"

19:31 - 23.01.2026
Живот

Диджеят на сватбата на Бруклин Бекъм: Цялата сцена беше неловка за всички присъстващи

Проблемът беше моментът на танца, казва DJ Fat Tony

18:44 - 23.01.2026
Важно днес

ФБР задържа сноубордиста-наркобарон Райън Уединг

За "главата му" имаше обявена награда от 15 млн. долара

18:02 - 23.01.2026
Бизнес

КЗК заплашва да глоби най-голямата млечна компания в България

Производителите на "Верея" и "Олимпус" са проверявани след анализа на пазара на мляко

17:54 - 23.01.2026
Бизнес

Binance иска да получи паневропейски лиценз чрез регистрация в Гърция

Компанията кандидатства за лиценз по новата регулаторна рамка на ЕС MiCA

17:06 - 23.01.2026
Живот

Отиде си Джон Алън - човекът, който позна кой ще бъде следващият папа

Почина един от най-уважаваните и влиятелни ватиканисти на нашето време

17:00 - 23.01.2026
Важно днес

Румен Радев: Не могат да спрат вълната на изборите

Радев предаде властта на Илияна Йотова след решението на КС

16:08 - 23.01.2026
Важно днес

От Давос до Top Gun. Kак Макрон превърна един аксесоар в златна модна реклама?

Само за няколко часа компанията производител добави около 4,1 млн. долара към капиталите си

15:26 - 23.01.2026
Важно днес

Европа остава резервирана към Съвета за мир на Тръмп

ЕС има опасения, че новата организация противоречи на ООН

15:15 - 23.01.2026