Най-малко 12 ранени и един загинал при руски удари срещу Украйна през изминалата нощ Снимка: © Telegram / ДСНС

Владимир Путин не показва никаква готовност да сложи край на войната срещу Украйна, въпреки ултиматума на Доналд Тръмп. След като Вашингтон обяви нови доставки на оръжие за Киев и даде срок от 50 дни за постигане на примирие, Русия нанесе поредните си мащабни въздушни удари по украински градове.

Най-малко 12 души са ранени, а един човек е загинал при атаки с дронове и ракети през изминалата нощ, съобщават украинските власти, цитирани от AFP и Reuters.

Според местната администрация Русия е изстреляла 28 дрона „Шахед“ по индустриални обекти във Виницка област. Шестима души са ранени, включително двама с тежки изгаряния, посочва представителката Наталия Заболотна.

В Харковска област, където за по-малко от 20 минути са отчетени 17 взрива, трима души са пострадали, съобщи областният управител Олег Синегубов.

В отделен инцидент край град Купянск, на изток от Харков, е загинал един човек, а други двама са ранени, съобщават украинските служби за извънредни ситуации, цитирани от Reuters.

В Кривой Рог (Днепропетровска област) руските сили са атакували с балистична ракета и дронове, като са прекъснали електро- и водоснабдяването в части от града. Кметът Олександър Вилкул съобщи за унищожен индустриален обект, а 17-годишен младеж е ранен и приет в болница в тежко състояние.

Според три източника, цитирани от Reuters, близки до Кремъл, Путин не се впечатлява от заплахите на Доналд Тръмп и е готов дори да разшири териториалните си претенции, ако руската армия напредва. Руският президент вярвал, че икономиката и армията на страната са достатъчно устойчиви, за да понесат нови санкции.

В същото време министърът на икономиката на Русия призна, че страната е изправена пред риск от рецесия.

На 14 юли 2025 г. президентът Тръмп изрази недоволство от отказа на Путин да приеме примирие и обяви, че САЩ ще предоставят на Украйна нови оръжейни системи, включително системи за противовъздушна отбрана Patriot. Той предупреди, че ако в рамките на 50 дни не бъде постигнато споразумение за мир, Русия ще бъде изправена пред нова вълна от икономически санкции.

Тръмп с ултиматум към Русия - 100% мита, ако няма примирие с Украйна до 50 дни

Владимир Путин Путин няма да отстъпи пред ултиматума на Тръмп, готви се да завземе още територии от Украйна


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Текстове от партньори

Най-бързата мобилна мрежа в Европа е на А1 България според Ookla

А1 получава признание за най-бърза мрежа в Европа за втора поредна година

15:02 - 16.07.2025
Важно днес

Кметът на Истанбул е осъден на над година затвор заради "обида" на прокурор

Имамоглу беше осъден за това, че е критикувал главния прокурор на Истанбул

14:41 - 16.07.2025
Важно днес

Водещ свидетел срещу Благомир Коцев се отказа от показанията си - дадени са "под натиск"

Диан Иванов беше заместник-кмет на Варна до преди два месеца

13:57 - 16.07.2025
Важно днес

Борисов заговори за избори и видя "завист" в протеста за независимо правосъдие

По случая с Благомир Коцев каза само, че няма да коментира решения на съда

13:31 - 16.07.2025
Европейски дневници

ЕС готви радикални промени в рекорден бюджет за 1.7 трлн. евро

Плановете за финансовата рамка на ЕС трябва да бъдат представени днес

13:06 - 16.07.2025
Политика

"Алфа рисърч": Одобрението за правителството пада с над 10% от началото на годината

46% от българите смятат еврозоната за успех, показват данните

12:47 - 16.07.2025
Важно днес

Намалиха заплатата на небезизвестния прокурор Франтишек заради делото срещу Нико Тупарев

В следващите 6 месеца Димитър Франтишек Петров ще получава с 10% по-ниска заплата като наказание за системни пропуски в работата си

12:40 - 16.07.2025
Важно днес

Жана Бергендорф и неин приятел са задържани след заплаха на таксиметров шофьор с пистолет

Не е ясно каква е причината за поведението на певицата и нейния спътник

11:55 - 16.07.2025
Важно днес

Анестезиологът от раждането на Антония в "Майчин дом": Родилката е имала "нереалистични очаквания"

Д-р Карабелова обясни, че допълнителна упойка не се слага, ако това може да затрудни естественото раждане

11:04 - 16.07.2025