Крум Зарков: Не можем да запишем в закона "Не се кадрува на канапето на впиянчен тип" Снимка: © Screenshot

"Новото начало" е старото положение, но с една опасна характеристика - вече не е задкулисие, а авансцена. Не е скандал, а има тенденция да се превърне в норма".

Това коментира Крум Зарков, бивш министър на правосъдието и бивш съветник на Румен Радев, в изказване на конференция на Антикорупционния фонд по повод състоянието на борбата с корупцията през 2024 г.

Малко преди това Андрей Янкулов от АКФ представи данни, с които показа, че КПК и прокуратурата по предполагаема корупция през 2024 г. е била насочена основно срещу политически опоненти на Делян Пеевски. Пет от тях са свързани с хора от ПП-ДБ - Кирил Петков, Божидар Божанов и хора като бившата шефка на Агенция Митници. Други три разследвания са срещу кадри на Ахмед Доган в ДПС.

Преходът към "Новото нормално" обаче ще катастрофира в средносрочен план - не само защото създава постоянни корупционни афери като "Осемте джуджета" и Мартин Божанов Нотариуса, но и защото ще се сблъска с политически "календар, който е неизбежен".

Зарков обърна внимание на факта, че Висшият съдебен съвет, Комисията за противодействие на корупцията и главният прокурор са оставени да работят извън всякакъв мандат.

"Когато една от трите власти бъде позволена да работи извън мандатността си с аргументи по целесъобразност, не виждам защо някой утре няма да позволи на другите две да направят същото. Представете си същата ситуация, в която няма да провеждаме парламентарни избори, защото народът ни не може да реши", коментира той.

Това е причината, поради която Народното събрание ще трябва много спешно да се "изправи срещу въпроса за подновяването на ВСС".

"Аз бих предложил на депутатите да питат своите и чуждите кандидати за ВСС само с ясния въпрос: Какво ще направите по осветляване, разкриване и разбиване на мрежите за паралелно правосъдие, които бяха видяни от целия народ и свят, в 8-те джуджета и Нотариуса", каза Зарков.

Третият проблем, с който символичното "Ново начало" ще се сблъска в най-скоро време, според него, е предстоящият доклад на ЕК през юли за състоянието на правосъдието в България.

Зарков посочи, че европейските столици виждат "безпощадно ясно", че новата власт е занулила всички промени, които през 2022-2023 г. България е прокарала, за да падне наблюдението от ЕК и да бъде приета в Шенген.

Реформата във ВСС беше отменена от Конституционния съд, разследването на главния прокурор така и не проработи, антикорупционният закон не се изпълнява, а хората без мандат от КПКОНПИ получиха "още една комисия, която да управляват". Не работи и обещанието за защита на хората, подаващи сигнали за корупция.

Крум Зарков се обърна както към правозащитните организации, така и към Европейската комисия: "да спрем да слагаме някакви маркери, които са свръзани с формално приемане на определени закони".

"Няма никакво значение как ще променим Закона за съдебната власт, ако оставим аферата "Петьо Еврото" неразкрита. Защото в ЗСВ не можем да запишем алинея "Не се кадрува на канапето на впиянчен тип", каза той с препратка към скандала с видеото на европрокурора Теодора Георгиева в офиса на Петьо Петров-Еврото в "Осемте джуджета".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025