Никола Груевски е осъден на 7 г. затвор за пране на пари Снимка: © Getty Images

Бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски е осъден на седем години затвор по обвинения за пране на пари от партийни фондове и незаконно придобиване на имущество.

Наказателният съд в Скопие постанови, че Груевски е придобил незаконно над 1,3 млн. евро от дарения на партията си в периода от 2006 до 2012 г. - част от времето, когато е заемал поста на министър-председател на Северна Македония. Съдът установи също, че Груевски е използвал партийните дарения за закупуване на имот чрез офшорна компания, регистрирана в Белиз.

51-годишният мъж от три години се укрива в Унгария. Груевски получи политическо убежище в страната, след като беше осъден по няклко обвинения в Северна Македония през 2018 г. Той винаги е отричал участие в неправомерни действия, а адвокатите му казаха, че ще обжалват последното решение на съда.

САЩ санкционират 7 души от Западните Балкани. Сред тях е и Никола Груевски

Четирима от сътрудниците на Груевски също бяха осъдени по делото за усвояване на партийни средства, включително братовчед му Сашо Миялков, бивш шеф на разузнаването на страната. Съдът разпореди и конфискация на различни имоти, включително луксозни апартаменти в Скопие.

Груевски беше осъден за първи път през 2018 г. по обвинение за незаконно влияние на служители на вътрешното министерство при покупката на луксозен брониран автомобил Mercedes. Той е обвиняем в още три дела за предполагаема корупция, изборни нередности и злоупотреба с длъжностна позиция.

Властите в Северна Македония безуспешно поискаха от Унгария екстрадиция на бившия националистически лидер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Русия готви отговор на украинските дронови атаки, каза Тръмп след телефонен разговор с Путин

„Това беше добър разговор, но не и такъв, който ще доведе до незабавен мир“, написа Тръмп

20:42 - 04.06.2025
Политика

Правителството на Мелони прие спорен закон, който ограничава протестите

Законът предвижда по-сурови наказания за действия по време на демонстрации

19:45 - 04.06.2025
Европейски дневници

ЕС планира да удължи правото на престой за 4 милиона украинци до 2027 г.

Европейската комисия призова и за програми за доброволно завръщане на желаещите да се върнат в Украйна

18:58 - 04.06.2025
Важно днес

НЗОК предупреди за фалшиви имейли с вируси, изпращани от нейно име

Институцията не изпраща поща за здравноосигурителен статус

18:31 - 04.06.2025
Еврото - въпроси и отговори

Пътят към еврото - всичко, което трябва да знаем

Институтът за пазарна икономика публикува стъпките за въвеждане на еврото в България

17:31 - 04.06.2025
Важно днес

Борисов сравни еврозоната с Шампионската лига и каза, че ни е завел "при белите държави"

Делян Пеевски благодари на Владислав Горанов

17:26 - 04.06.2025
Важно днес

Иван Гешев бил приятел с Пепи Еврото, разговаряли за пури и литература, разказа пред съда Илияна Кирилова

Гешев искал да се търсят свидетели с конкретни показания, включително по “Барселонагейт”

16:30 - 04.06.2025
Важно днес

Кадър на БСП, замесен в скандал с държавни разноски, оглави Държавната агенция за бежанците

Иван Иванов е бивш зам.-министър на отбраната в два кабинета и областен управител на София. Сега поеме още един ръководен пост

16:10 - 04.06.2025
Важно днес

Правителството е в режим на плавно въвеждане на еврото от 1 януари 2026

Кабинетът определи деня като "исторически" и обеща мерки да не се спекулира с цените

16:07 - 04.06.2025