Нов ден, нови мита: Китай увеличава контрамитата за САЩ до 125% Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Китай отново отвръща на удара и ще повиши митата си върху американските стоки до 125% в последния удар от търговската ѝ война със САЩ.

Новината за ответните мерки идва само няколко часа, след като китайският лидер Си Дзинпин заяви, че "във война с митата няма победители".

Си отправи коментарите по време на среща с испанския премиер Педро Санчес, на която прикани ЕС да работи заедно с Китай, за да се противопостави на "тормоза" от Вашингтон.

Пекин търси партньори, които да помогнат да се противопостави на огромния търговски натиск, оказван от администрацията на Тръмп.

Досега ставката върху американския внос беше "само" 84%". Китайското министерство на търговията обаче я повиши до 125%, след като в четвъртък Белият дом уточни, че митата срещу Китай вече са 145%.

Доналд Тръмп твърди, че все още се надява да постигне сделка с Пекин и е уверен, че в крайна сметка двете страни ще се споразумеят.

Заради продължаващата икономическа несигурност някои пазари по света продължиха да се понижават в петък. Азиатските индекси последваха понижението на Уолстрийт - японският Nikkei отчете спад с близо 5%, а акциите в Хонконг се насочиха към най-големия седмичен спад от 2008 г. насам.

Цените на петрола също се очаква да се понижат за втора поредна седмица.

Доларът достигна до най-ниското си ниво от 10 години насам спрямо швейцарския франк и до 6-месечно дъно спрямо йената, тъй като инвеститорите в момента търсят други сигурни активи.

Трите основни борсови индекса в Европа също се понижиха. Във Великобритания FTSE 100 отчете спад с 0,47%, френският Cac 40 падна с 0,92%, а германският Dax - с 1,53% Спадът на пазарите е знак, че инвеститорите смятат, че печалбите на повечето компании вероятно ще намалеят.

Питър Наваро - съветникът, когото Мъск нарече "истински глупак"

Поддръжникът на Тръмп Бил Акман: Светът е пред икономическа ядрена зима заради митата

Спорт

46 години чакане. САЩ стана олимпийски шампион в хокея

Американците стигнаха до първо олимпийско злато от т.нар. „Чудо на леда“

18:19 - 22.02.2026
Важно днес

Цицелков обяви, че ще сърфира по сълзите на разочарованите купувачи на гласове

Бившият вицепремиер поиска прошка и обясни за съдебното си минало 

18:02 - 22.02.2026
Важно днес

Сандов подозира конфликт на интереси в сигнала на МОСВ срещу рейнджърите от Петрохан

Бившият министър защити споразумението между МОСВ и НАКЗТ

18:01 - 22.02.2026
Важно днес

Агенти на Secret Service застреляха мъж, проникнал в резиденцията на Тръмп

Според властите мъжат носел предмет, приличащ на пушка, както и туба с гориво

16:40 - 22.02.2026
Важно днес

Путин и Зеленски може да се срещнат очи в очи в следващите три седмици

Според специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф двете страни не искат да воюват помежду си

15:37 - 22.02.2026
Важно днес

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ е във фактически фалит

Министърът на енергетиката обясни, че софтуерен проблем може да е завишил сметките за ток

14:12 - 22.02.2026
Важно днес

16-годишно момче почина по време на плувен турнир в Бургас

Все още не са ясни причините за трагичния инцидент

13:43 - 22.02.2026
Важно днес

ЦИК вдига значително възнагражденията на изборните комисии

За някои длъжности увеличението достига до 355 евро месечно

12:03 - 22.02.2026
Важно днес

Лора Христова ще е знаменосецът на България на закриването на Олимпийските игри

Финалната церемония ще започне в 21:00 ч.

09:46 - 22.02.2026