Новото правителство встъпва в длъжност в петък Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новото правителство на Румен Радев и "Прогресивна България" се очаква да встъпи в длъжност още в петък.

Външно министерство публикува информация, че "поради очакваното встъпване в длъжност на ново правителство" се отлага Международна конференция ,,Коридор 8‘’, предвидена да се проведе на 8 май 2026.

В "Неделя 150" депутатът Антон Кутев също даде знак, че очаква бъдещият кабинет на Румен Радев да бъде готов до 8 май.

Във вторник президентът Илияна Йотова свиква всички шест партии на формалните консултации преди връчването на мандат за съставяне на редовен кабинет.

След края им Йотова ще направи изявление, за да обяви кога ще връчи мандата на първата политическа сила "Прогресивна България". Очаква се това да стане в четвъртък, а в петък новото правителство да встъпи в длъжност, след като бъде гласувано в Народното събрание.

Очакванията са за премиер да бъде предложен Румен Радев, чиято формацията спечели 131 места в Народното събрание и има пълно мнозинство.

По конституция кандидатът за министър-председател има седмица да представи министри и структура на кабинета, но може да го направи и още при връчването на мандата. Следва гласуване в парламента, което е гарантирано на фона на стабилното мнозинство. Преди ден Антон Кутев, който е сред избраните за депутати от "Прогресивна България", заяви, че до 8 май (петък) ще е ясен съставът на кабинета.

Това ще бъде първият некоалиционен кабинет от 1997 г. насам, когато премиер става Иван Костов, а Обединените демократични сили, на които е начело, имат 137 депутати.

Съставът на проектокабинета на Румен Радев ще е ясен до 8 май

Спорт

Никола Цолов спечели спринтовото състезание на пистата "Силвърстоун"

Победата изведе Цолов и начело във временното генерално класиране при пилотите

17:28 - 04.07.2026
Важно днес

Бойко Станкушев, АКФ: Възможно е и Демерджиев, и Атанасова да казват истината за пътуванията до Дубай

Станкушев допусна и "добре режисирано шоу" между Борисов и Радев

17:05 - 04.07.2026
Важно днес

Зеленски покани Путин в "окупираната" Константиновка

Украинският президент определи като "лъжа" твърденията на Русия за окупация на Константиновка

15:26 - 04.07.2026
Важно днес

Повдигнати са обвинения срещу директора на ВиК - Бургас и негов служител

Те бяха задържани при акция на ГДБОП в петък

14:24 - 04.07.2026
Важно днес

Петър Ганев, ИПИ: Обещанията за свиване на разходите в бюджета остават само на хартия

Всички големи въпроси пред траекторията на бюджета остават отворени.

13:49 - 04.07.2026
Спорт

Григор Димитров се изправя срещу Матео Беретини

Срещата се очаква да започне около 19:30 часа българско време

13:10 - 04.07.2026
Важно днес

Тръмп използва Деня на независимостта на САЩ за политически послания

Американският президент говори за "заплахата от комунизма"

12:17 - 04.07.2026
Важно днес

Божанов: Недекларирането на скъпи пътувания от Атанасова и Пеевски може да бъде оценено като "престъпление"

Според Божанов е възможно е Атанасова "да си е взела билет и за граждански полет и след това да се е прехвърлила

10:21 - 04.07.2026