Националната служба за охрана (НСО) спира да охранява бившия премиер акад. Николай Денков от 1 май.
Това съобщи самият той в предаването на Сашо Диков по „Евроком“.
„НСО дойдоха и ми заявиха: „началниците казаха, че са решили да бъдете без охрана от 1 май“, заяви Денков.
Според Закона за националната служба за охрана, хората които са заемали длъжностите председател на Народното събрание или министър-председател имат право на специализиран транспорт от НСО с шофьор - "до 4 години след края на мандата".
За сравенение Бойко Борисов е охраняван от служители на НСО почти 2 години след края на мандата си, защото според службата има заплахи за живота му.
През ноември 2022 г. по инициатива на служебния кабинет на Гълъб Донев обаче бяха приети промени в правилника за дейността на службата, които ѝ позвоялват "периодично да решава за продължителността на срока" на охрана на бившите премиери. Решението беше аргументирано с честата смяна на кабинети службата за охрана се затруднява финансово.
Това беше и формалното обяснение за скоростното сваляне на охраната от НСО и на Кирил Петков, след като освободи поста министър-председател.
„Това е вероятно отмъщението, че говорим за НСО, за ДАНС. Какво да ви кажа – не ми пука. Това, което е важно за нас е да свършим работа, за да имаме нормална европейска държава с работещи институции,“ каза Денков и допълни, че щом така са решили ще се съобрази.
Преди седмица в същото предаване съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков разказа за служители от НСО, които всъщност имали задача да го следят, докато е бил премиер и че му е било отказано да бъдат сменени от службата.
Николай Денков обясни, че не е имал проблеми с НСО, защото години наред „бях свикнал, че ми слушат телефона и ме следят“.
Денков припомни останалите правомощия на службите като посочи премахването на машинния вот преди първия тур на местните избори през 2023 година.
„Това е нещо, което нямаше да се случи, ако ДАНС беше действала по правилата. Шефът на ДАНС беше абсолютно задължен да ми каже като премиер, ако има съмнения за корупционни канали. Аз съм питал - дали има нещо, което да е притеснително, а се оказва, че службата си е събирала информация, за да може след това да се сложи компромат на масата. Ето примери, които показват, че службите имат нужда от реформи", каза Денков.
Той припомни, че службите са длъжни да рапортуват, както пред президента и председателя на парламента, така и пред парламента, но са подчинени на министър-председателя, защото по закон именно премиерът отговаря за националната сигурност на страната.
След въпросния скандал Денков поиска смяната на председателя на ДАНС Пламен Тончев, но президентът отказа да подпише указа.
Има слухове, че ДАНС прикрива канали за наркотици, каза акад. Денков
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: