Общественици призовават ЕС да разследва Пеевски за опити за "дестабилизация" на България Снимка: © Булевард България

В отворено писмо до европейските институции, група от над 30 български общественици, учени, журналисти и дипломати алармира за "тежка ерозия" на демокрацията, върховенството на закона и независимостта на съдебната власт в България.

Хора от гражданското общество призовават Европейския парламент, Европейската комисия и Европейския съвет да разследват лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски като "основен политически спонсор на действията на силовите органи и части от съдебната власт, целящи дългосрочна дестабилизация на България".

Зад този призив застават уважавани преподаватели, юристи, финансисти и експерти, включително социологът проф. Георги Фотев, финанситътЕвгений Кънев, юристът Даниел Смилов, бившият министър на отбраната Тодор Тагарев, Александър Кьосев, Амелия Личева, Красен Станчев и десетки други.

Повод за отвореното писмо до Брюксел е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благомир Коцев. Според подписалите се, действията срещу него са правно неоснователни и целят политически натиск, тъй като прокуратурата и съдът са овладени от частни и олигархични интереси.

"Ключови държавни органи – прокуратурата и части от съдебната власт, антикорупционните комисии, администрацията - се използват като инструменти за репресия срещу политически противници. Наблюдаваме избирателна атака чрез всички органи на държавната власт и прокуратурата срещу единствената проевропейска парламентарна опозиция – ПП-ДБ, и пълно бездействие по много други, скандални корупционни процеси", се казва в писмото.

Обществениците посочват, че се правят опити за "подмяна на европейския път на България с хибриден проруски модел, явно обвързан с интереси, близки до Кремъл".

"От години проевропейската опозиция бива системно блокирана, за да ѝ се попречи да спре заобикалянето на европейските санкции срещу руските енергийни източници, злоупотребите с европейски средства и липсата на контрол върху бюджетни разходи, оставени на произвола на правителства, лавиращи между ЕС и Русия. Това създава условия за корупция, засилва общественото отчуждение и легитимира руската пропаганда", допълват авторите на писмото.

Те призовават европейските институции да следят внимателно за деформациите на демократичните процеси в България и да обвържат европейското финансиране с реални структурни реформи в българското правосъдие.

Към момента писмото е подписано от общо 27 души:

  • Проф. Александър Кьосев
  • Проф. Амелия Личева
  • Арман Бабикян, ПР експерт
  • Бисер Манолов, финансист
  • Боби Петров, финансист
  • Бойко Ноев, дипломат
  • Бойко Станкушев, журналист
  • Велизар Шаламанов, изследовател
  • Велислав Величков, адвокат
  • Весислава Танчева, ПР експерт
  • О.з. полковник Владимир Миленски
  • Владислав Панев, финансист
  • Проф. Георги Фотев
  • Проф. Даниела Колева
  • Доц. Даниел Смилов
  • Димитър Георгиев, лекар
  • Проф. Евгени Дайнов
  • Евгений Кънев, финансист
  • Иво Беров, журналист
  • Иво Инджев, журналист
  • Илиян Василев, дипломат
  • Проф. Коста Костов
  • Доц. Красен Станчев
  • Петромир Кънчев, адвокат
  • Любомир Аламанов, експерт комуникации
  • Радослав Бимбалов, писател
  • О.з. генерал майор Стефан Димитров
  • Проф. Тодор Тагарев

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

bTV: Бивш директор от "Автомагистрали" е блъснал 6-те коли на бул. "Витоша"

42-годишният мъж беше задържан с над 1,2 промила алкохол

11:47 - 03.11.2025
Важно днес

Започва поетапно пускане на парното в София

Решението е взето заради прогнозираното захлаждане

11:06 - 03.11.2025
Важно днес

„Като Гетсби“: Как Тръмп вдигна Хелоуин купон на фона на кризата с хранителни помощи

42 милиона американци няма да се възползват от програмата за хранителни помощи SNAP

10:25 - 03.11.2025
Важно днес

Магдалинчев се възмути от „спекулациите” за заплатите във ВСС, но не отрече, че получава около 24 000 на месец

Не стана ясно защо висшите магистрати отказваха да коментират темата с нападнатия с чукове прокурор пред медиите

10:25 - 03.11.2025
Важно днес

Цветомир Николов от ЦИД: Най-големият риск е държавата да очаква сделка за "Лукойл"

Недостиг на горива в България не се очаква, но държавата трябва да действа

10:19 - 03.11.2025
Важно днес

Почина Шарл Кост - най-възрастният олимпийски шампион в света, който трогна Париж 2024

101-годишният френски златен медалист участва в откриването на Олимпиадата през 2024

10:09 - 03.11.2025
Политика

Чиповете на Nvidia, които Тръмп не иска никой друг по света да има

Мощните чипове ще бъдат запазени само за американски компании

09:22 - 03.11.2025
Важно днес

Ограничителни ленти около Народното събрание: историческата сграда е за спешен ремонт

Ремонтът на сградата трябваше за започне през 2023 г.

09:20 - 03.11.2025
Важно днес

Властта се кани да вдигне двойно и данък "дивидент"

Това било мярка срещу сивата икономика

08:58 - 03.11.2025