Одитът на “Мишлен” за софийските ресторанти не е и няма да приключи скоро Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Информацията, че инспекторите на “Мишлен” са приключили оценката на ресторантите в София с отрицателен резултат и няма да включат града в престижния кулинарен гид, е манипулация и не отговаря на действителността. Това каза пред „Булевард България“ директорът на дирекция „Туризъм“ в Столичната община Антон Пенев.

По думите му процедурата по оценяване е дългосрочен процес и не може да се говори за окончателно решение.

„Не е приключила процедурата и няма да приключи в следващите 3 години. В Дубай приключи 5 години по-късно. Има пикове, в които нещо може да се случи. Но никой не си тръгва от някъде преди да е дошъл. Ние не сме станали дестинация в “Мишлен”, за да си тръгне някой“, каза Пенев.

Темата беше повдигната, след като в медиите бяха публикувани твърдения, че проверката на софийските ресторанти е приключила неуспешно и че нито един ресторант в София няма да бъде препоръчан от инспекторите на “Мишлен”.

Според Пенев тези публикации се основават на неправилно тълкуване на доклад, изготвен от независима консултантска компания.

В него се посочва какви дефицити, препятствия и предизвикателства има пред нашата кулинарна сцена.

Част от препоръките в доклада са свързани с констатации за несъответствие между цените и качеството, зле обучен персонал, твърде обемни менюта и липса на достатъчно български вина.

Общата картина обаче е добра:

“Имаме малки дефекти, които могат да бъдат бързо отстранени. Имаме неща, по които трябва да работим и ще работим, има неща, които са доста добре. Като кухнята, която се възприема много добре“, обясни Пенев.

За да се справи с тези предизвикателства в края на миналата седмица Столичната община представи 18-месечен план, с който да утвърди София като кулинарна дестинация в Европа.

Сред мерките е въвеждането общи правила за качествено обслужване в ресторантите, по-богат избор от български вина, включително такива, които се предлагат на чаша, както и разширяване на предлагането на сезонни ястия и продукти местно производство.

Работата по включването на София в кулинарния гид “Мишлен” продължава вече година и половина, като през последните месеци инспектори са посетили част от ресторантите в столицата.

Никой извън “Мишлен” обаче не знае кои заведения са били проверени и какви оценки са получили.

„Никой няма информация кои ресторанти са посетени, как са оценени, къде, в кой ресторант, какъв точно е проблемът. Изследвани са един голям брой, посетени са друг голям брой, някой от тях по два пъти, някои веднъж - но не знаем кои са ресторантите и няма да разберем“, уточни Пенев.

„Българско вино, сезонни менюта и по-добро обслужване“ – София представи нов план по пътя към „Мишлен“

Инспектори от Michelin ще оценяват София като кулинарна дестинация - договорът е подписан

Спорт

Божидар Саръбоюков постави нов национален рекорд в скока на дължина

Още един голям успех за българския атлет

21:13 - 14.07.2026
Важно днес

Полицаи от Кърджали арестуваха областния председател на ДПС в Бургас

Христо Широков е е сред водещите лица на формацията на Делян Пеевски в региона

17:48 - 14.07.2026
Важно днес

Георги Кандев обяви, че "няма да бъде прибран" и ще изчисти името си по законов ред

Реакцията идва след видео на Станислав Цанов с обвинения за връзки с Картофа

16:21 - 14.07.2026
Важно днес

Григор Димитров започна седмицата с победа в Бостад

Първата ни ракета се завърна в турнира след 13 години

16:16 - 14.07.2026
Важно днес

Държавната Банка за развитие търси нов директор с "невидима" обява

ББР ще попълни мястото на Ивайло Московски

16:06 - 14.07.2026
Бизнес

За две години има 20% ръст на българските компании, които доставят стоки за Lidl България 

Български стоки за над 1,6 млрд. евро са продадени в Lidl за три години

16:01 - 14.07.2026
Важно днес

Софийската математическа гимназия отново е с най-висок бал в столицата

След нея се нареждат 91-ва Немска гимназия и 164-та Испанска гимназия

15:47 - 14.07.2026
Култура

"Вакханки" на Явор Гърдев ще се играе на Античния театър в Пловдив и в НДК

Театралната продукция получи отлични отзиви след премиерата си в Гърция

15:40 - 14.07.2026