Ултранационалистът и проруски настроеният Калин Джорджеску няма да участва в президентските избори през май в Румъния. Конституционният съд на страната окончателно отхвърли жалбата му срещу решението на Централното избирателно бюро (ЦИБ), с което му беше отказана регистрация за вота. Съдът се произнесе по казуса с единодушие във вторник след двучасово обсъждане.
Кандидатурата на Джорджеску беше отхвърлена от румънската ЦИК още в неделя с мотива, че той „не отговаря на условията за законност“, тъй като „е нарушил самото задължение да защитава демокрацията“.
В понеделник Джорджеску обжалва решението на избирателното бюро, но с решението на Конституционния съд съдебната сага приключва и той окончателно губи възможността да се яви на президентските избори.
След оповестяването на решението пред сградата на съда в Букурещ се събраха стотици негови привърженици. Те скандираха „предатели“ и „не отиваме никъде“, недоволни от развоя на събитията.
Джорджеску, който до преди няколко месеца беше сравнително непознат в Румъния, спечели първия тур на проведените тогава избори след мощна кампания в социалните мрежи, особено в TikTok, с подкрепата на значителни финансови ресурси. Неговото послание срещу традиционните партии привлече предимно млади избиратели и хора от селските райони, разочаровани от корупцията и ниския стандарт на живот в страната. Заради сигнали за намеса на Русия в румънските избори те бяха отменени. Нов опит за избор на президент предстои през май.
В края на февруари румънската прокуратура обвини Джорджеску в шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред и създаване на фашистка и антисемитска организация.
Анонимният милионер, който "спечели" изборите на Калин Джорджеску през TikTok
Калин Джорджеску е с шест обвинения и забрана да напуска страната
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: