OpenAI обяви, че е набрала рекордните за стартъп 40 млрд. долара в кръг на финансиране. Така компанията, създала ChatGPT, вече се оценява на 300 млрд. долара.
Езиковият модел, базиран на изкуствен интелект ChatGPT, се определя като най-значимото технологично събитие след създаването на интернет, a oт OpenAI заявяват, че партньорството с японската инвестиционна група SoftBank им позволява "да разширят границите на изследванията в областта на изкуствения интелект още повече“, обяви OpenAI. Компанията допълва, че това ще „прокара пътя към AGI (изкуствен общ интелект), за което е необходима масивна изчислителна мощност“.
OpenAI определя общия изкуствен интелект като автономни системи, които надминават хората в повечето икономически значими задачи.
OpenAI вече направи революция в масовата употреба на ChatGPT – езиков модел, базиран на изкуствен интелект, който убедително възпроизвежда човешко слово и може да води диалог.
Изследователите обаче смятат, че математиката е лимитът на развитието на генеративния изкуствен интелект, върху който е базиран ChatGPT.
Моделът е добър в писането и превода на езици. Той прогнозира следващата дума на база на статистическите данни, но отговорите на един и същ въпрос могат да варират в широки граници и да дадат грешни отклонения - т.нар. "халюцинации".
Овладяването на математиката, където верният отговор е само един, предполага, че изкуственият интелект ще има по-големи способности за разсъждение, наподобяващи човешкия интелект.
За разлика от калкулатора, който може да решава ограничен брой операции, общият изкуствен интелект може да обобщава, да учи и да разбира.
Японската инвестиционна група SoftBank на свой ред обяви, че иска да реализира „изкуствен супер интелект“ (ASI), който надминава човешкия интелект и OpenAI е партньорът, който е най-близо до постигането на тази цел.
Първоначално SoftBank ще инвестира 10 млрд. долара в OpenAI и още 30 млрд. долара до края на 2025 г., ако бъдат изпълнени определени условия.
На фона на нарастващата конкуренция в сферата на отворения код от DeepSeek и Meta, които позволяват на компаниите да свалят и модифицират техните модели, OpenAI също обяви, че изгражда по-отворен генеративен AI модел.
Допреди това компанията беше яростен защитник на затворени, патентовани модели, които не позволяват на разработчиците да модифицират базовата технология, за да адаптират AI към своите цели.
„Мислихме за това от дълго време, но други приоритети взеха превес. Сега изглежда важно да го направим“, заяви главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, цитиран от британския Guardian.
До момента OpenAI и защитниците на затворените модели, сред които и Google, често осъждат отворените модели като по-рискови и по-уязвими за злонамерена употреба и използване от правителства извън САЩ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: