Aлбански опозиционни активисти блокираха за часове основни пътища, включително главната магистрала до столицата Тирана. Протестът, наричан "общонационален митинг", настоява за оставката на правителството на Еди Рама.
„Гражданска блокада, днес или никога!“ - това беше мотото на демонстрацията на уебсайта на основната опозиционна сила - Демократическа партия.
В Тирана депутати от опозицията паркираха колите си така, че да блокират движението в продължение на три часа. На други места опозиционни привърженици организираха седящи стачки край пътя или горяха гуми.
Консервативните демократи, ръководени от бившия министър-председател Сали Бериша, отдавна обвиняват социалистите на премиера Еди Рама в корупция, манипулиране на избори и узурпиране на правомощията на съдебната власт.
Опозиционните активисти прекратиха блокадите, едва когато лидерите им обещаха да предприемат последващи неуточнени антиправителствени действия.
Конкретният повод за демонстрациите е арестът на бившия президент Илир Мета отпреди дни.
Мета е разследван за предполагаема корупция, пране на пари и укриване на лични доходи и имущество.
През последните години той е яростен противник на настоящия премиер Еди Рама и неговото правителство.
Партията му смята, че арестът е политически мотивиран и го определи като "криминално отвличане". Съпартийците на Мета твърдят, че Специалната прокуратура (SPAK) се използва от Рама като инструмент за потискане на несъгласието и отстраняване на политическите съперници.
Мета не е единственият опозиционен лидер, срещу когото са повдигнати обвинения за престъпления. Миналия месец Сали Бериша, председател на най-голямата опозиционна група - Демократическата партия, беше обвинен в корупция. А друг политик от партията - Ервин Салиани, беше вкаран в затвора за една година за подаване на "фалшив сигнал" за бивш министър.
Рама е на власт от 2013 г. и планира да се кандидатира за четвърти мандат през следващата година.
На този фон САЩ и ЕС призоваха опозицията да възобнови диалога с правителството, като заявиха, че насилието няма да помогне на страната да се интегрира в 27-членния Съюз.
След 10 години изчакване Албания най-после може да започне преговори за присъединяване към ЕС - това се случи едва след като кандидатурата ѝ беше разделена от тази със Северна Македония през септември.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: