Бившият албански президент е арестуван за корупция. Той твърди, че е "отвлечен от диктаторския режим" Снимка: © Getty Images

Бившият президент на Албания Илир Мета беше арестуван в Тирана от Специалната прокуратура за корупция (SPAK).

Мета е разследван за предполагаема корупция, пране на пари и укриване на лични доходи и имущество.

Местните медии разпространиха кадри от ареста на политика, който се е връщал от Косово за пресконференция в Тирана. На видеото се вижда как маскирани полицаи изкарват със сила бившия президент от автомобила му и го задържат. Леката кола дори все още се е намирала на пътя.

Мета е лидер на албанската лява Партия на свободата и заемаше президентския пост от 2017 г. до 2022 г. Той е бил още министър-председател и председател на парламента. През последните години е яростен противник на настоящия премиер Еди Рама и неговото правителство.

Партията му смята, че арестът е политически мотивиран и го определи като "криминално отвличане". Съпартийците му твърдят, че Специалната прокуратура (SPAK) се използва от Рама като инструмент за потискане на несъгласието и отстраняване на политическите съперници.

В профила на бившия президент в Х се появи и негово изявление, в което той казва, че "отвличането днес по най-бандитския начин разкрива паниката на диктаторския режим, когато се сблъска с истината".

В изявление на антикорупционната прокуратура се казва, че докато Мета е бил министър на икономиката, той е спечелил "значителна сума пари" в схема за събиране на дългове за чуждестранна компания. От там посочват, че Мета и бившата му съпруга Моника Криемади са печелили пари и благодарение на сделка с мобилна компания.

Има и обвинения, свързани с лобиране, докато Мета е бил председател на парламента, а съпругата му - депутат. Твърди се, че те са получили като подарък вила от бизнесмен. А в замяна са му помагали за различни неща, включително за промяна на закон.

Другите предполахаеми престъпления включват незаконни плащания за лобистка фирма в САЩ, закупуване на апартамент на стойност 335 хил. евро и недеклариране на повече от 100 хил. евро за здравни услуги в частни клиники. Местните медии съобщиха, че са властите разследват и други двама души, близки до семейството.

Мета не е единственият опозиционен лидер, срещу когото са повдигнати обвинения за престъпления. Миналия месец Сали Бериша, председател на най-голямата опозиционна група - Демократическата партия, беше обвинен в корупция. А политик от партията - Ервин Салиани, беше вкаран в затвора за една година за подаване на "фалшив сигнал" за бивш министър.

Демократическата партия също критикува министър-председателя, че преследва политическите си опоненти. Рама е на власт от 2013 г. и планира да се кандидатира за четвърти мандат през следващата година.

Корупцията не е нещо ново за Албания - една от най-бедните страни в Европа. От падането на комунизма през 90-те години корупцията беляза политиката на страната. Това е и една от основните пречки пред целта ѝ за присъединяване към ЕС.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Борисов подхранва разделението в ПП-ДБ - предлага Атанасов за шеф на парламента

Борисов се предлага за премиер с хоризонт от 2-3 месеца

10:44 - 23.11.2024
Важно днес

Русия атакува Украйна със севернокорейски ракети

В тях са използвани западни компоненти

10:03 - 23.11.2024
тийнток

+100 аура точки… с KindTok

Или как А1 насърчава позитивното поведение в интернет

09:47 - 23.11.2024
Важно днес

49-годишна жена загина при верижна катастрофа на магистрала "Тракия" (Обновена)

Магистралата беше временно затворена, но движението вече е възстановено

08:38 - 23.11.2024
Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024