Разгарът на кризата с новия коронавирус доведе до зараждането на Не, новият коронавирус не е предсказан в роман отпреди 40 години , които се разпространяват безкритично в социалните мрежи.
Последната от тях е свързана със случая на проф. Чарлз Лийбър, ръководител на Департамента по химия и биохимия в Харвард, който беше обвинен в лъжесвидетелстване пред федералните власти за получено финансиране от Техническия университет в Ухан и за връзки с програма за набиране на кадри, спонсорирана от китайското правителство.
Реалните факти около делото срещу 60-годишния учен бяха смесени със спекулации, че ученият е бил свързан с лаборатория в Ухан (огнището на епидемията от новия коронавирус), в която Covid-19 e разработен като биологическо оръжие.
Интересът към случая е провокиран от публикация във Facebook от мъж на име Марти Вайс, в която се казва следното:
"Ако сте пропуснали, федералните агенти арестуваха д-р Чарлз Лийбър заради неверни показания пред Министерството на отбраната за тайни месечни плащания в размер на 50 000 долара от Китай и фактури за милиони, с които да създаде химико-биологична "изследователска" лаборатория в Китай. Арестувани са и двама китайски "студенти", които са работили като научни асистенти. Един от тях всъщност е лейтенант в китайската армия, а другият е арестуван на летище "Логан" при опит да се качи на самолет за Китай и да прехвърли през границата 21 флакона с "чувствителни биологични проби", според ФБР.
А, да, щях да забравя. Изследователската лаборатория, за чието изграждане добрият професор е помогнал, се намира в Технологичния университет в Ухан. Ухан, Китай, е мястото, от което започна потенциалната пандемия на коронавируса, който се разпространява бързо и смъртоносно. Това е материал като за шпионски роман на Стивън Кунц, но се случва в реалния живот и почти не достига до медиите".
Каква е истината?
Snopes.com и FactCheck.org правят подробна проверка на всички твърдения в публикацията. Те откриват, че макар авторът й да цитира реално факти, той създава напълно необоснована връзка между с Лийбър, китайските студенти и коронавируса.
Нито Лийбър, нито другите двама души имат каквото и да е отношение към изследването на новия вирус. Самото внушение, че Covid-19 е създаден в изкуствени условия, няма доказателства.
На 28 януари Министерството на отбраната обяви, че са повдигнати обвинения срещу американския учен и още двама китайски граждани. В съобщението се посочва, че трите обвинения не са свързани помежду си.
Лийбър е обвинен за това, че е излъгал служителите на Пентагона и на Националния институт по здравеопазване за връзката си с Техническия университет в Ухан и за участието си в програмата "План за хиляди таланти", създадена за привличането на чуждестранни учени и експати към научна дейност в Китай.
В иска срещу Лийбър се твърди, че той е укрил факта, че е получавал големи суми пари от китайското правителство, включително над 1,5 млн. долара за създаване на лаборатория в Техническия университет в Ухан, месечна заплата от 50 000 долара и допълнителни плащания за издръжка по време на престоя си в Ухан.
Обвинението не твърди, че Лийбър е действал като шпионин в полза на Китай.
Укриването на връзките с чуждата държава обаче може да го направи уязвим на външен натиск в бъдеще. Огромната сума, която ученият от Харвард е укрил, кара разследващите да се усъмнят, че става дума за потенциална корупционна практика.
Няма забрана за участие на американски граждани в китайската научна програма, но всеки от изследователите е длъжен да декларира договорните и финансовите си отношения с китайски университети пред Харвард. Отделно - Лийбър е трябвало да декларира получените пари от чуждата държава пред федералните власти.
Обвинението твърди, че Лийбър е укрил информацията за връзката си с програмата и ТУ-Ухан неколкократно - през април 2018 г. по време на разпит той е казал, че никога не му е предлагано да участва в програмата "Хиляди таланти", но не е сигурен как е категоризиран от Китай. През ноември 2018 г. Националният институт по здравеопазване отново е поискал информация от Харвард за това дали Лийбър е декларирал отношенията си с Китай. Има данни, че той е поискал от администрацията на университета да излъже службата за това, че "няма официални отношения с Техническия университет в Ухан от 2012 г. насам" и че никога не е бил част от програмата за таланти. Въпросните случаи датират поне година преди заболяването от новия коронавирус да бъде открито в Китай.
До момента няма обвинения срещу Чарлз Лийбър за предаване на защитена интелектуална собственост към китайските власти.
Чарлз Лийбър е специалист в сферата на нанотехнологиите, като изследва приложните свойства на частици с размер под 100nm. Той обаче няма експертиза в сферата на вирусологията.
Техническият университет в Ухан също не работи по изследвания на вируси.
Основната дейност на висшето училище е свързана с инженерните науки, материалознанието, транспорта и логистиката.
Колкото до двамата обвинени граждани на Китай, няма данни те да са поддържали връзки с Чарлз Лийбър или да са се занимавали с изследвания на вируси.
Първото обвинение е срещу 29-годишна жена на име Янджин Йе, студентка в Университета в Бостън до април 2019 г. Йе е излъгала, че служи като лейтенант в Китайската армия, за да получи виза. След като е влязла на територията на САЩ, тя е изследвала американски военни планове и е събирала информация за двама професори, специалисти по киберсигурност и роботика. Обвиняемата няма експертиза във вирусологията, а научната й дейност в Бостън е свързана с изчислителни методи при анализ на данни.
Срещу Йе са повдигнати четири обвинения, включително за дейност като агент на чужда държава. В момента жената се намира в Китай.
Второто обвинение е срещу 30-годишен мъж Жаосон Жен, който се е занимавал с онкологични изследвания в Медицинския център Бет Израел Диконес в Харвард. Задържането му е станало при опит да замине за Китай с епруведки с ракови клетки, откраднати от изследователския център. Обвинението срещу него е за контрабанда и лъжесвидетелстване пред служителите на Митническата и граничната служба на САЩ.
В оригиналното съобщение на Министерството на отбраната не се твърди, че откритите проби са "чувствителен материал", а само че става дума за изнасяне на пробите от лабораторията без знанието на нейното ръководство.
Прочетете още:
Не, новият коронавирус не е предсказан в роман отпреди 40 години
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: