Шестима заложници са „брутално убити” в Газа, сред тях е американски гражданин Снимка: © Hostages and Missing Families Forum

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Телата на шестима заложници на групировката "Хамас" са били открити в Газа. Израелските отбранителни сили съобщават, че те са намерени в подземен тунел в района на Рафа.

Загиналите са идентифицирани като Кармел Гат, Идън Йерушалми, Херш Голдберг-Полин, Александър Лобанов, Алмог Саруси и Ори Данино.

Те са били „брутално убити от терористите на Хамас, малко преди да ги достигнем“, заяви на брифинг говорителят на Израелските сили за отбрана (IDF) контраадмирал Даниел Хагари.

Сред тях е и американскит гражданин Херш Голдберг-Полин. Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че приема новината с "гняв и съкрушение" .

23-годишният Херш Голдберг-Полин е сред отвлечените от ислямистката палестинска групировка млади хора, които бяха на музикален фестивал в Южен Израел, близо до Газа.

Оцелял негов приятел разказва, цитиран от CNN, че Голдберг-Полин и негови приятели се скриват в малко бомбоубежище, когато бойците на "Хамас" нахлуват смъртоносно на южната граница на Израел. Ръката на Голдбърг-Полин е тежко раненна, докато младият мъж се опитва да изхвърли част от гранатите, които терористите хврълят при тях в убежището (лявата му ръка се вижда почти откъсната на кадрите разпространени от терористите на живо).

Смъртта муще има отзвук не само в Израел, но и в американските политически среди, тъй като убийството на това момче на практика е послание и към международната общност.

Родителите на Херш бяха сред най-гласовитите семейства на заложници, а лицето на момчето беше част от международната кампания за освобождаването на отвлечените.

Майката и бащата на Херш настояваха пред Нетаняху да постигне споразумение, гарантиращо завръщането на техните роднини. В рамките на неуморната им и високопоставена кампания те се срещаха със световни лидери, а по-рано този месец направиха емоционално обръщение по време на конференцията на Демократическата партия в Чикаго.

Рейчъл Голдберг-Полин заяви, че сърцето ѝ е изтръгнато и отнесено в Газа на 7 октомври и оттогава се бори, за да върне детето си обратно. Според анализатори смъртта на Херш ще има световен отзвук.

Новината за смъртта на още заложници оказва натиск върху Нетаняху, тъй като гневът в Израел расте заради неспособността да се постигне споразумение за прекратяване на огъня. На този фон острите разногласия между премиера и военните му лидери продължават да излизат наяве.

Расте и натискът върху Байдън, така че той да настоява по-силно Израел да намери изход от опустошителната война в Газа, която застрашава да се превърне в пълномащабен регионален конфликт.

"Нека не се заблуждаваме, лидерите на Хамас ще платят за тези престъпления. И ще продължим да работим денонощно, за да осигурим освобождаването на останалите заложници," каза Байдън в своето изявление за смъртта на Голдберг-Полин.

Израелският президент Ицхак Херцог заяви, че "сърцето на цялата нация е разбито на парчета" от новината за шестимата загинали.

"От името на държавата Израел, с цялото си сърце прегръщам техните семейства и се извинявам, че не успяхме да ги върнем у дома безопасно," каза още Херцог.

От изявление на израелската армия, цитирано от британската BBC, става ясно, че телата са вече са на израелска територия.

Всички те са взети за заложници на 7 октомври 2023 година, когато бойци на признатата за терористична организация "Хамас" нахлуха на територията на Израел и убиха около 1200 души, а други 250 бяха взети за заложници. В отговор Израел обяви, че е в състояние на "война" и нахлу в населената с палестинци ивицца Газа, което доведе до хуманитарна криза в района с хиляди убити.

Голяма част от загиналите и отвлчените бяха млади хора, отишли да се забавляват на музикален фестивал в близост до границата.

Освен Голдберг-Полин, четирима от откритите мъртви заложници на "Хамас" също са били отвлечени по време на фестивала "Нова". Това са 32-годишния баща на две деца Александър Лобанов, 24-годишният Идън Йерушалми 25-годишният Алмог Саруси и Ори Данино на 27 години.

САЩ, Египет и Катар продължават да се опитват да посредничат за прекратяване на огъня.

пустиня атака газа Ужас в пустинята: Най-малко 250 души са загинали на музикален фестивал при атаката на "Хамас" (Обновена)

Важно днес

Илияна Йотова за доклада на ЕК за дефицита: Има много други държави в ситуацията на България

Тя заяви, че ще коментира темата след като види аргументите на комисията

13:19 - 30.05.2026
Важно днес

Посланичката на САЩ в Гърция и Руди Джулиани са били в София, срещнали са се с Илияна Йотова и Ива Петрова

За срещите не е съобщено нито от прессекретариата на президента, нито от Министерството на енергетиката

12:25 - 30.05.2026
галерия

Сериалите, които ще гледаме през юни 2026 г.

Събрахме най-интересните сериали в стрийминг платформите през юни

12:13 - 30.05.2026
Сънят

Защо Христо Пъдев пътува с възглавница и смята, че сънищата не са полезни

И още… Каква е тайната сила на една 90-годишна баба

09:58 - 30.05.2026
Живот

Вече няма нужда да гадаем откъде е тази рокля - Find this look е отговорът на всички въпроси

Galaxy S26 Ultra е срещата между любопитството и вдъхновението

09:36 - 30.05.2026
Политика

Кой е Венсан Болоре - милиардерът, срещу когото се разбунтуваха френски писатели, актьори и режисьори

Критиците виждат в медиите му трибуна за крайнодесни и проруски послания

09:27 - 30.05.2026
Важно днес

Православните християни отбелязват Черешова задушница

Вярващите посещават гробищата и раздават череши за "Бог да прости"

09:00 - 30.05.2026
Култура

Операта на Росини "Пътуване към Реймс" стъпва на българска сцена с CULTURAMA

Фестивалът ще се проведе от 13 до 27 юни в София

07:15 - 30.05.2026
Спорт

Новак Джокович отпадна от Ролан Гарос след уникален мач и драма в пет сета

Жоао Фонсека победи големия си идол

22:08 - 29.05.2026