Пандемията на богатите: Нов милиардер на всеки 30 часа от началото на 2020 г. до днес Снимка: © Getty Images

Пандемията от COVID-19 се отразява добре на богатите. 573 души са се присъединили към клуба на милиардерите от нейното начало, съобщава CNN, позовавайки се на проучване на Oxfam.

Това означава, че на всеки 30 часа от 2020 г. до днес светът е посрещал нов милиардер. Общият им брой вече е 2 668.

Анализът е на база на информация от Forbes и показва покачването на икономическото неравенство в глобален мащаб. Проучването целенасочено е направено в навечерието на Световния икономически форум в Давос, който събира бизнес елита в Швейцария.

Зеленски ще говори на Световния икономически форум в Давос Зеленски ще говори на Световния икономически форум в Давос

Милионерите са покачили своето финансово състояние с 3,8 трилиона долара (ръст от 42%) по време на пандемията. До голяма степен това се дължи на печалби от фондовите пазари, които бяха подпомогнати от правителствата, за да се смекчи финансовият удар от коронавируса.

Основният ръст на богатството им е дошъл през първата година от пандемията, след което е отбелязан и лек спад, казва Макс Лоусън от Oxfam.

В същото време нарастващото финансово неравенство и повишаването на цените на храните може да доведе 263 милиона души до крайна бедност през тази година, заличавайки десетилетия на прогрес.

"Никога не съм виждал толкова драматично покачване на бедността, но и на финансовото състояние на богатите в един и същи момент," добавя Лоусън. "От това ще пострадат много хора."

Потребителите по света се борят с нарастващите цени на енергията и храните, но корпорациите в тези индустрии и техните лидери се възползват от тенденцията, твърди Oxfam.

Милиардерите в сектора на храните и агробизнеса са отбелязали увеличение на общото си богатство с 382 милиарда долара (45%) през последните две години. 62-ма нови милиардери в сферата на храните са се появили от 2020 година насам.

Междувременно техните колеги в сектора на петрола, газа и въглищата бележат ръст на финансовото си състояние с 53 милиарда долара (24%).

Фармацевтичната индустрия е посрещнала 40 нови "пандемични" милиардери, тъй като тя бе в центъра на борбата срещу COVID-19 и много публични средства бяха налети в нея.

За да се противопостави на стремителното нарастване на неравенството и да помогне на тези, които се борят с покачването на цените, Oxfam призовава правителствата да облагат с по-високи данъци богатите и корпорациите. Организацията настоява за въвеждането на временен данък от 90% върху допълнителните корпоративни печалби, както и еднократен данък върху богатството на милиардерите.

Oxfam предлага също 2% данък върху активи, чиято цена надвишава 5 милиона долара, който да достига до 5% при активи на стойност над 1 милиард долара. Чрез тези мерки могат да се съберат 2,3 трилиона долара в световен мащаб, но много малко държави прибягват към въвеждане на данък богатство.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

всичко от деня

Радев още не пуска промените, които биха позволили отстраняването на главния прокурор

Гласуваните в петък закони не са обнародвани в редовния брой на Държавен вестник

12:45 - 30.05.2023

ГЕРБ отписа споразумението с ПП-ДБ, иска ново начало за кабинет

Мария Габриел постави условия пред ПП-ДБ за продължаване на преговорите

12:34 - 30.05.2023

Москва съобщи за "терористична" атака с дронове и обвини Украйна

Безпилотни самолети удариха няколко сгради в Москва

11:47 - 30.05.2023

Изкуствен интелект, дизайн, архитектура и космология се срещат на фестивала SHAPESHIFT

Програмата включва лекции, изложби и филмови прожекции.

11:28 - 30.05.2023

ВАС отказа да даде убежище на руснак у нас, защото в Русия "няма репресии"

"Няма основания да бъде прието, че в Русия се предприемат безогледно масови репресии срещу гражданите", твърди ВАС

11:02 - 30.05.2023

Асен Василев се яви на разпит в прокуратурата заради заплахата срещу Радостин Василев

Разпитът е свързан с твърденията за заплаха срещу Радостин Василев

09:39 - 30.05.2023

Succession: Всички са пожертвани в борбата за наследство - дори победителите

Финалът на сериала даде отговор на най-чакания въпрос: кой ще бъде наследникът. Оказа се, че това никога не е имало значение

09:19 - 30.05.2023

Размирици в Косово: Има ранени войници на НАТО

Близо 25 войници от мироопазващите сили на НАТО, разположени в Северно Косово, са ранени при сблъсъци

08:10 - 30.05.2023