Чисто бяло яке с пух, златисти кецове, кръст на гърдите - не, това не е Кание Уест, а папа Франциск.
Изображенията показват гледка, която разумът отказва да приеме - 86-годишният понтифекс на Католическата църква никога не е бил модна "икона" и не си е позволявал отклонения от вековния протокол.
Ако се вгледате по-внимателно, ще разберете къде е уловката.
Разбира се, това не са снимки на Светия отец, а картини, "нарисувани" от генераторa с изкуствен интелект Midjourney.
OKAAYYY pic.twitter.com/MliHsksX7L
— leon (@skyferrori) March 25, 2023
Образите са толкова реалистични, че мнозина в социалните мрежи се оказаха изненадани от фактите - естествено, че папа Франциск никога не се е обличал като хипхоп звезда.
Един от най-лесните начини за "изобличаване" на AI-генерираните образи е по детайлите, които платформи като Midjourney все още не са усъвършенствали.Лицето на папа Франциск е синтезирано от хиляди негови редакционни снимки по цял свят - и Midjourney се справя отлично с това. Но възпроизвеждането на ръцете, особено пръстите, остава сериозна трудност за софтуера. Обикновено по-разфокусирани или дефектни са страничните образи около основната популярна личност.
Pope Francis using a big white puffer jacket in the Vatican City, noon light, screen space Global illumination, lumen reflections, space Reflections, diffraction grading, chromatic aberration, ambient occlusion, realistic photograph, --v 5 pic.twitter.com/MziPKpRsyf
— El Malaguero (@ElMalaguero) March 25, 2023
Вече съществуват няколко услуги за производство на изкуствени образи с AI, които дават възможност на потребителите сами да си "поръчат" изображения по зададени думи. За целта се използват бази данни с милиони публично достъпни снимки в интернет, обработвани с изкуствен интелект в нова въобразена компилация.
Disclosure: this is AI-generated. pic.twitter.com/yrw4NVSR8x
— Jessica Webster (@A2Jess) March 25, 2023
Само преди седмици подобна снимка от несъществуващия "арест" на Доналд Тръмп обиколи социалните мрежи в разгара на реалните опасения на бившия американски президент, че ще бъде задържан. Самият Тръмп сподели друго свое AI-генерирано изображение, което го показва как коленичи и се моли на фона на художествено осветление.
Създаването на фалшиви снимки с изкуствен интелект създава големи проблеми - както заради задълбочаването на дезинформацията в интернет, така и заради въпроса кой притежава правата за тях.
Големи фотографски банки като Getty Images твърдят, че платформите нарушават законодателството за авторското право, защото се захранват със защитени изображения, без да плащат.
Мнозина твърдят, че това е високотехнологична форма на плагиатство, която в близко бъдеще може сериозно да навреди на хората на изкуството.
От друга страна, преди дни американската служба за авторски права взе ключово решение, че снимките като тази на папа Франциск с пухеното яке не може да бъдат защитавани с ©, защото те не са продукт на човешко авторство.
Той "написа" детска книга с илюстрации за един уикенд и ядоса истинските писатели и художници
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: