Народното събрание отхвърли с 61 гласа "против" и 63 "въздържали се" предложението на ГЕРБ за превръщането на 24 май в национален празник вместо досегашния 3 март.
Проектът трябваше да направи промяна в Кодекса на труда - единствения закон, в който се урежда кой от празниците е "национален", и то по повод неработните дни, свързани с тях.
Само един глас от ПП беше "за" предложението, като 54 депутати от най-голямата група гласуваха "въздържал се", а 7 - против.
Само ГЕРБ, ДПС и четирима души от "Демократична България" подкрепиха инициативата. Целите групи на БСП и на "Възраждане" гласуваха "Против".
Дебати преди гласуването нямаше - още миналата седмица депутатите спориха по това предложение в продължение на три часа. Мотивът на ПП да не подкрепи предложението в този момент беше, че трябва да се проведе по-широка обществена дискусия, която досега не е направена. Христо Иванов от ДБ заяви, че не е против превръщането на 24 май в национален празник, но не можело да се отрича и 3 март, защото това противопоставя два празника. Иванов също се обяси за специална комисия по казуса, в която да се проведе дебат.
БСП и "Възраждане" изцяло се обявиха против смяната на 3 март като национален празник, като аргументите им бяха свързани с ролята на Русия за Освободждението.
Самите ГЕРБ решиха да лансират тази промяна едва след последния 24 май и скандалното поведение на агитки на "Възраждане" срещу премиера Кирил Петков на Шипка при тържествата за Трети март. Коалицията около ПП разкритикува ГЕРБ за това, че партията е можела да смени националния празник по време на управлението си, но не го е направила в продължение на години, а сега използва темата по конюнктурни причини.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: