Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
"Алианс за права и свободи" вече е самостоятелно регистрирана политическа партия.
Вписването на партията на Ахмед Доган е станало в регистъра на Софийския градски съд.
АПС се "роди" броени дни преди крайния срок за заявяване на участие на партиите и коалициите в изборите на 19 април.
АПС ще има четирима съпредседатели, формално Доган не е сред тях:
- Танер Али - депутат от ДПС в между 2017-2024
- Димитър Андонов Николов - бивш депутат от ДПС през 2024 от Ямбол
- Севим Али - депутат от Бургса, зам.-председател на ПГ на АПС
- Хайри Садъков - депутат от Смолян и председател на ПГ на АПС
Ахмед Доган явно запазва позицията на "почетен председател", която имаше и след слизането си от лидерското място в Движението за права и свободи.
Уставът на новата партия предвижда, че почетният председател има право да свиква Националната конференция на АПС и е неин делегат по право.
Почетният председател е и член на Централния съвет - колективният орган на партията, който действа между две национални конференции.
Той предлага и структурата и състава на тясното ръководство - Централното оперативно бюро - като има право и да предлага освобождаването на членовете му.
По подобие на устава на ДПС в миналото - "почетният председател на АПС олицетворява борбата за установяване на демокрация в България, защитата на основните човешки права и свободи, изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията и е гарант за целостта на партията".
Към него се формира и председателски съвет, в който влизат четиримата съпредседатели, заместник-председателя на АПС, ръководителя на младежката организация и "посочени от почетния председател лица".
