Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
33-годишен мъж от Хонконг се зарази за втори път с коронавирус, а учените в азиатската страна посочват, че това е първият случай в света, в който се проявява повторна инфекция.
Информацията предаде авторитетният Japan Times, позовавайки се на официалната позиция на изследователски екип от Хонконг. Учените от университета в автономния регион съобщиха, че мъжът се е възстановил от Covid-19 през април тази година, но този месец е дал нова положителна проба.
33-годишният гражданин на Хонконг се е върнал със самолет от Европа, когато при „скрийнинг“ на летището става ясно, че е заразен повторно. Учените са направили анализ на геномната последователност на вируса, за да докажат, че човекът е бил инфектиран с два различни щама на коронавируса.
Добрата новина е, че мъжът не е развил никакви симптоми при второто заразяване, което може да е индикация, че „повторните инфекции могат да бъдат по-леки“, смятат от Университета в Хонконг.
„Нашите изводи показват, че SARS-CoV-2 може да се задържи в организмите на хората“, обяви Куок-Юнг Юен в доклада си, предоставен на списание „Clinical Infective Diseases“. „Вирусът може да продължи да циркулира в тялото дори ако пациентите са се сдобили с имунитет чрез прекарана зараза или ваксинация“, казват учените.
Изследователите не успяват да установят загадката защо някои пациенти не успяват да изчистят вируса от тялото си в продължение на седмици. Това се дължи или на оставащи в организма части на вируса, на повторно „избухване“ на инфекцията, или на съвсем ново заразяване.
„Това е първото доказателство в света за пациент, който се е възстановил от Covid-19, но е преживял още един епизод на коронавируса след това“, пише в доклада на учените от Хонконг.
Около 24 милиона души по света са се заразили с коронавируса, съобщи Мария ван Керкхове от Световната здравна организация в понеделник. При повечето от тях, дори при тези, които нямат тежки симптоми, имунната система проявява моментална реакция. Това, което не се знае, е колко силен е този неѝн отговор и колко дълго продължава, сподели тя. Предупреди да „не се правят никакви заключения“ относно случая в Хонконг.
„Преди този доклад, много хора вярваха, че възстановените от Covid-19 пациенти имат имунитет срещу повторна инфекция. Има обаче доказателство, че антителата на някои от тях отслабват след няколко месеца“, съобщиха учените от Хонконг.