Новата седмица на финансовите пазари започна с ръст след решението на Доналд Тръмп да наложи нови временни изключения на продукти като смартфони от т.нар. "реципрочни" митнически тарифи спрямо Китай.
Индексът Hang Seng в Хонконг се увеличи с 2,12% при началото на търговията в Азия в понеделник. Един от най-важните борсови индекси в Япония Nikkei 225 също тръгна нагоре с 1,5%, а по-общият Topix се покачи с 1.21% за един час.
Повишения има и в Южна Корея и Австралия.
Очаква се и европейските пазари да продължат оптимистичния тренд в понеделник. Засега ръстът обаче не може да компенсира загубите, които световните борси регистрират от началото на 2025 г. заради маневрите на Тръмп в търговската политика.
Не е ясно и колко стабилна ще е тенденцията от новата седмица, след като американският президент подчерта, че промяната на вносните мита на смартфоните ще са само временно решение.
"Никой не се е "отървал" за това, че търговските баланси са несправедливи и другите страни ни налагат немонетарни митнически бариери. Особено важи това за Китай, които засега се отнасят с нас най-лошо", пише Доналд Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.
Той твърди още, че не става дума за "изключение", а за временно преместване на потребителската техника към по-ниска ставка от 20%.
"Ще разглеждаме (вноса на) полупроводници и цялата верига на доставки на електроника в предстоящата проверка на тарифите, свързани с националната сигурност. Видя се, че трябва да произвеждаме продукти в Съединените щати и че няма да бъдем заложници на други държави, особено на враждебно търгуващи нации като Китай, които правят всичко по силите си, за да унижат американския народ. Не можем да им позволим да продължават да злоупотребяват с нас в търговията, както го правеха в продължение на десетилетия. Това време свърши", пише още той.
Въпросът за митата е от жизненоважно значение за големите технологични компании като Nvidia, Microsoft и особено Apple, които още произвеждат около 80% от своите модели на iPhone в Китай.
Според източници на Politico - Тръмп води преговори с държави като Виетнам, Индия, Южна Корея и Япония и поставя приоритет на съществуващи търговски партньори, които са стратегически важни за противодействие спрямо Китай.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: