Световните финансови пазари преживяват най-големите си месечни загуби от 2022 г. насам заради заявката на американския президент Доналд Тръмп да въведе мита за "всички държави" от 2 април.
Пазарите в САЩ, Азия и Европа отразяват опасенията на инвеститорите, че Тръмп ще обяви мащабни нови мита в сряда – ден, който президентът на САЩ нарече „Ден на освобождението“.
Общоевропейският индекс STOXX 600 загуби 1% от стойността си, японският индекс Nikkei спадна с 3,9%, южнокорейският KOSPI е с 3% надолу, австралийският S&P/ASX 200 е спаднал с 1,7%.
В Китай, който вече бе засегнат от митата на Тръмп по-рано тази година, CSI 300 отбелязва спад от 0,9%.
Това са само последните спадове в един труден за финансовите пазари месец. Индексът на MSCI за глобалните акции е паднал с около 4,5% от началото на март, още преди да се отчетат днешните понижения, което би било най-лошият месец от септември 2022 г. насам.
Спадането на глобалните пазари идва след заявката на Доналд Тръмп да обяви нови мита тази седмица, който ще засегнат всички държави.
Британският Guardian отбелязва, че това е удар по надеждите, че Белият дом би могъл да се ограничи само до страните с най-голям дисбаланс в търговията със САЩ.
Инвеститорите са притеснени и покачването на инфлацията в САЩ с повече от очакваното, докато потребителското доверие зад Океана се понижава до най-ниското си ниво от 2022 г. насам. Това доведе до спад на акциите на Уолстрийт в петък и отрази тревогите на пазарите в момента.
„Динамиката е умален модел на основните страхове, които завладяват пазара в момента. Търговската политика и дори само несигурността, която тя създава, отслабват растежа, но същевременно допринасят за устойчива инфлация, което означава, че Федералният резерв ще има по-малко възможности да намали лихвените проценти, ако (или когато) икономическата активност в САЩ започне да отслабва“, коментира финансовият анализатор Кайл Рода.
Преди седмица Доналд Тръм обяви 25% мито върху целия внос на автомобили, отдавна обвинява други страни, че "експлоатират" САЩ. Той определя своята протекционистка икономическа програма като "необходима за съживяване на местното производство и създаване на работни места".
Това, което се вижда като резултати от нея към момента, води до опасения, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия.
Наложените тарифи обтегнаха отношенията на Вашингтон с някои от най-близките му партньори и съюзници, включително Канада, Европейския съюз и Япония, повечето, от които на свой ред обявяват реципрочни мита.
Тръмп е склонен да сключи сделки за митата с отделни държави, но иска нещо в замяна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: